Aile hekimlerinin dördüncül koruma hakkındaki farkındalıkları ve tıp alanındaki defansif tutumlarının değerlendirilmesi: Konya örneği
Evaluation of family physicians' awareness about quaternary prevention and their defense attitudes in the field of medicine: Konya sample
- Tez No: 718433
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN KARAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Dördüncül koruma, aşırı tıbbileştirme riski altındaki hastayı veya toplumu belirlemek, onları invazif tıbbi müdahalelerden korumak ve etik olarak kabul edilebilir bakım prosedürleri sağlamak için yapılan eylemleri kapsamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Konya ilinde görev yapan aile hekimlerinin dördüncül koruma kavramı hakkındaki farkındalıklarını ve defansif tıp uygulama konusundaki tutumlarını belirleyip, eğitim ve uygulamalar açısından gelecek çalışmalara veri sağlayabilmektir. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir çalışma olarak planlanan bu araştırmanın evrenini Konya'da eğitimleri devam eden aile hekimliği uzmanlık öğrencileri ve birinci basamakta çalışan aile hekimleri oluşturdu. Çalışmada sosyodemografik bilgi formu, dördüncül koruma hakkında literatürden esinlenerek araştırmacılar tarafından oluşturulan dördüncül koruma farkındalık formu ve Defansif Tıp Uygulamaları Tutum Ölçeğinden oluşan bir anket formu kullanıldı. ''Google Dökümanlar''da oluşturulan bu anket formu 1 Şubat-31 Mayıs 2021 tarihleri arasında sosyal medya gruplarında kısaca çalışmanın amacı bilgisi ile birlikte paylaşılarak katılımcılara ulaştırıldı. Çalışmada elde edilen bulgular SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 26.0 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Quaternary prevention includes actions taken to identify the patient or community at risk of overmedicalization, to protect them from invasive medical interventions, and to provide ethically acceptable care procedures. The aim of this study is to determine the awareness of family physicians working in the province of Konya about the concept of quaternary protection and their attitudes about defensive medicine practice, and to provide data for future studies in terms of education and practices. Materials and Methods: The population of this study, which was planned as a descriptive and cross-sectional study, consisted of family medicine residents continuing their education in Konya and family physicians working in primary care. In the study, a questionnaire consisting of a sociodemographic information form, a quaternary prevention awareness form created by the researchers inspired by the literature on quaternary protection, and the Defensive Medicine Practices Attitude Scale were used. This survey form, created in“Google Documents”, was shared with social media groups between February 1 and May 31, 2021, together with the purpose of the study, and delivered to the participants. The findings obtained in the study were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences for Windows) 26.0 program.