Yeni medya televizyon yayıncılığında etkileşim: Spor programları örneği
Nteraction in new media television: Example of sports programs
- Tez No: 718441
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL OKTAY YALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bilgisayar ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, geleneksel televizyon yayıncılığını etkilemiştir. Geleneksel televizyon yayıncılığında seyirci edilgen bir konumda sadece kumanda ile kanal değiştirebilen, açma ve kapama tuşunu kullanan, kitle iletim aracı olarak televizyondan verilen mesajlara maruz kalmaktadır. Yeni iletişim teknolojilerindeki gelişim ile televizyon yayıncılığında seyirci edilgen olmaktan, kullanıcı, okuyucu, izleyici, katılımcı aşamalarına geçti. Bu değişim aynı zamanda televizyonun yayın tekniğinde biçim ve içerik evrilmesine neden olmaktadır. Yeni medya televizyon yayınları katılımcıyı yönetmen yapma, içerik üretimine katkı veremesine olanak sağlama ve serbest-isteğe bağlı dolaşma gibi özelliklerle etkileşimli modellere geçmektedir. Çalışmaya konu olan spor programları, etkileşimli iletişim ve medyanın içselleştirilmesi kuramları ile televizyon yayıncılığının değişim ve dönüşümü tartışılmaktadır. Çalışmada nitel betimleme analizi, nicel veri toplama yöntemleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanılmıştır. Yeni medya televizyon yayıncılığında katılımcı seyircinin konumu ne kadar aktif olursa ve programlar içinde yer verilirse o kadar etkin, yetkin programlar yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Advances in computer and communication technologies have affected traditional television broadcasting. In traditional television broadcasting, the audience passively changes channels with a remote control, uses the on and off button and is exposed to the messages given through television as a mass communication medium. With the development in new communication technologies, in television broadcasting the audience has reached to the levels of being a user, reader, viewer and participant from just being the passive audience. This change also has lead to the evolution of form and content in the broadcasting technique of television. Television broadcasts has switched to interactive methods with features such as making the participant a director, contributing to content production and free-on-demand roaming. In the context of the sports programs subject to the study, interactive communication and media internalization theories and the change and transformation of television broadcasting have been discussed. Qualitative descriptive analysis, quantitative data collection methods and semi-structured interviews have been used. When the position of the participant audience in new media television broadcasting is more active and included in the programs, more effective and competent programs can be done.