Yeni medya yayıncılığı ve espor ilişkisi: Twıtch.tv üzerine bir inceleme
The relationship between new media broadcasting and esports: A review on twitch.tv
- Tez No: 753038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGİN ŞAFAK DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Dijitalleşen medya araçları ve internet teknolojisinin yaygınlaşması, tüm medya düzeninin yenilenmesini sağlamıştır. Bu yenilenmenin önemli bir alanı, dijital oyun teknolojisi ekseninde gelişen elektronik sporlar olmuştur. Elektronik sporlar, geleneksel anlamda bir spor dalı ile kıyaslanabildiği kadar yeni medya bağlantısı sayesinde bir eğlence endüstrisi konumundadır. İnternet üzerinden canlı yayın akışı gerçekleştirilen medya platformlarının en bilineni Twitch.tv, esporun küreselleşmesiyle doğru orantılı olarak geleneksel yayıncılığa yeni bir bakış açısı sunmaktadır. Dolayısıyla Twitch.tv yayıncılığının merkeze alındığı araştırmanın evreni, espor endüstrisinin oluşumunda kritik role sahip espor yayıncılığını kapsamaktadır. Espor yayıncılığının özellikle Türkiye nezdindeki temeli ve güncel konumu, yeni medya teknolojileri, yayıncılık modelleri ve sosyal medya platformları çerçevesinde incelenerek betimlenmiştir. Espor yayıncılığı profesyonel veya emekli espor oyuncularının yayınları gözlemlenmiş, dijital oyun evreninin içerik merkezli yayıncılık türleri Twitch.tv düzeninde sınıflandırılmıştır. Takipçi ve seyirci sayısına göre belirlenen örneklem dâhilindeki espor yayıncılarının Twitch.tv, Youtube, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya mecralarındaki etkinlikleri izlenmiş; espor endüstrisinde aktif olarak yer alan katılımcılarla derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Esporun geleneksel ve internet yayıncılığının yöndeşmesi sonucu melez bir yapı oluşturduğu; aynı zamanda sosyal medya düzeni ile etkileşim içinde olan bir katılımcı kültür ürünü olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak yeni medya ve dijital oyunların kesişme noktası olan esporun ve yayıncılığını çevreleyen ekosistem haritalandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of digitalized media tools and internet technology has led to a renewal in the new media system. An important area of said renewal has been esports, which developed on the axis of digital game technology. Esports is in the position of an entertainment industry thanks to its new media connection as much as it can be compared to a sport in the traditional sense. Twitch.tv, the most well-known of the media platforms that stream live over the internet, offers a new perspective to traditional broadcasting in direct proportion to the globalization of esports. Therefore universe of the research encompasses Twitch.tv broadcasting with the main focus on esports broadcasting, which has a critical role in the formation of the esports industry. The basis and current position of esports broadcasting especially in Turkey, has been analyzed and described within the framework of new media technologies, broadcasting models and social media platforms. Broadcasts of professional or retired esports players were observed, and the content-centered broadcasting types of the digital gaming universe were classified in Twitch.tv order. Activities of esports broadcasters within the sample – which were selected according to their number of followers and spectators on social media channels such as Twitch.tv, Youtube, Instagram and Twitter – were observed; and in-depth interviews were conducted with actively involved participants within the esports industry. Esports has formed a hybrid structure as a result of the convergence of traditional and internet broadcasting; at the same time, it is a participatory culture product that interacts with the social media order, as determined. Ultimately, the ecosystem surrounding esports and its broadcasting, which is the intersection point of new media and digital games, has been mapped.