Sosyal medya kullanımının tüketicilerin gösterişçi tüketimeğilimleri üzerine etkisi: Thorsteın Veblen Teorisi Ve Instagramörneği
- Tez No: 718450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHA DİKMEN DELİCEIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Girne Amerikan Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gösterişçi tüketim, insanların başkalarına gösterme böylelikle statü ve prestij elde etme amacıyla nispeten lüks ürünleri/nesneleri tüketmeleri veya kullanmalarıdır. Gösterişçi tüketim ilk kez Veblen tarafından kavramsallaştırılmış olsa da ondan çok daha önceleri de gerçekleştirilen bir tüketim biçimidir. İçinde bulunduğumuz kapital sistemin dayattığı tüketim kalıbı, bilinen Tüketici Davranışları Teorisi'ni değiştirmeye başlamış ve birey tüketmek için yaşamaya başlamıştır. Gelinen noktada tüketim sadece ekonomik bir gösterge olmaktan çıkmış, sosyolojik ve hatta psikolojik bir unsur haline gelmiştir. Çünkü günümüzde birey hem sosyal hem de kültürel ihtiyaçlarını karşılamak istemektedir. Bu süreç tüketimi zorunlu ihtiyaçları karşılama arzusundan çıkararak, bir yaşam tarzı haline dönüştürmüştür. Zengin görünmek, sosyal statü, prestij ve güç isteği hayatta kalma isteği kadar önemli olmuştur. Birey zorunlu ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda kendisini daha prestijli gösterecek olan gösteriş tüketimine de yönelmektedir. Veblen'e göre birey, tüketimi sosyal statüyü sağlayan bir araç olarak görmektedir. Gösteriş amaçlı yapılan tüketim harcamaları, bireyin sosyal tabakada daha üstlere çıkmasını sağlayan bir araçtır. Bireyin bu davranışı, kendini topluma ispat etme çabasıdır. Sınıf atlama, statü ve güç kazanma çabası günümüzde modern tüketim kültürünü de oluşturmaktadır. Yeni pazarların ortaya çıkması, lüks ürün yelpazelerinin genişlemesi, eskimeden yenisini al mantığı hedonizmi tetiklemekte ve bireyin tüketim için yaşamasına neden olmaktadır. Bugün ise bu tüketim biçimi sosyal medyaya taşınmıştır. Böylelikle kişiler tükettikleri veya kullandıkları ürünleri ve serbest zaman etkinliklerini arkadaşlarına ya da takipçilerine Facebook, Instagram gibi mecralar üzerinden sergileyebilmekte ve onları kıskandırabilmektedir. Bunun sonucunda ise fazlasıyla mutlu olmaktadırlar. Değişen tüketim pratikleri, insanları yalnızca ihtiyaçlarını karşılayacakları tüketimden ziyade sürekli daha fazlasına yönlendirmektedir. Bu doğrultuda gösterişçi tüketim, bireylerin çevresindekilere kendini ispat etme, takdir görme, saygınlık kazanma, statünü ve prestijini göstermek amacıyla tükettikleri lüks mal ve hizmetleri“teşhir”yoluyla sergilemeleridir.
Özet (Çeviri)
Fascinating consumption is that people consume or use relatively luxurious products / objects in order to show it to others so as to achieve status and prestige. Even though spectacular consumption was conceptualized by Veblen for the first time, it is a form of consumption realized much earlier than that. The consumption pattern imposed by the capital system in which we are living has started to change the known Consumer Behavior Theory and individual has started to live to consume. At this point, consumption has ceased to be only an economic indicator and has become a sociological and even psychological element. Because today, the individual wants to meet both social and cultural needs. This process has transformed consumption into a lifestyle by removing it from the desire to meet the necessary needs. Looking rich, social status, prestige and desire for power are as important as survival. While the individual meets his / her compulsory needs, he also turns to the consumption of show-off which will make him / her more prestigious. According to Veblen, the 514 individual sees consumption as a means of social status. Conspicuous consumption expenditure is a tool that enables the individual to rise above the social level. This behavior of the individual is an effort to prove himself to the society. Efforts such as climbing the social ladder, gaining status and gaining power constitute modern consumption culture nowadays. The emergence of new markets, expansion of luxury product ranges, buying new goods that the old one is not become old yet, triggers hedonism. This causes the individual to live for consumption.Today, this form of consumption has been moved to social media. In this way, people can display the products they consume or use and leisure activities to their friends or followers through channels such as Facebook and Instagram and make them jealous. As a result, they are very happy. Changing consumption practices direct people to more than just consumption they will meet their needs. In this regard, showy consumption is the display of luxury goods and services consumed by individuals in order to prove themselves, to be appreciated, to gain respect, to show their status and prestige.