Maksimal kuvvet antrenmanlarında farklı kasılma tiplerinin kas kuvvetine ve kas hipertrofisine etkisi
The effect of different contraction types on muscle strength and muscle hypertrophy in maximal strength training
  1. Tez No: 718451
  2. Yazar: SEZGİN KARABAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET RAMAZANOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, egzersiz sırasında farklı kasılma tipleriyle gerçekleştirilen maksimal kuvvet antrenmanları sonrası, kas kuvvetinde ve kas çap çevre ölçülerinde hangi kasılma türü ile daha fazla gelişimin ortaya çıktığı araştırılmaktadır. Bu amaçla çalışmaya 36 sedanter birey katılmıştır. Bireylerin yaş ortalamaları 20,67 ± 0,72 yıl, boy ortalamaları 179,13 ± 7,38 cm, vücut ağırlığı ortalamaları ise 74,27 ± 4,68 kg olarak belirlenmiştir. Çalışma protokolü Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu etik kurulu tarafından onaylanmıştır. Bu doğrultuda; Selçuk Üniversitesinde öğrenim gören, yalnızca sağlık amaçlı spor yapan, (n=36) erkek katılımcıyla çalışma gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, 1 tekrar maksimum ölçülen kuvvet değerleri esas alınarak, kuvvet ortalamaları benzer olacak şekilde Konsantrik (KG), Eksantrik (EG) ve Statik (SG) olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda elde edilen verilere göre KG, EG ve SG kasılma toplam skorları arasında fark olduğu belirlenmiştir (F=20.99; p.05). Sonuç olarak çalışmamızda yer alan gruplar için kas kuvveti ve kas hipertrofisi gelişimi açısından elde edilen bulguların sonuçlarında farklar istatistiksel olarak anlamlıdır. Araştırmada çalışmaların öncesi ve sonrasında elde edilen verilerin karşılaştırılmasında, egzantrik, konsantrik ve statik kasılma tiplerinin kas gücü ve kas çap/çevre ölçülerinin ön test ve son test sonuçlarının karşılaştırılmasında 3x2 progress içeren 2 yönlü varyans analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate which type of contraction occurs more in muscle strength and muscle circumference measurements after maximal strength training performed with different contraction types during exercise. For this purpose, 36 sedentary individuals participated in the study. The average age of the individuals was 20.67 ± 0.72 years, their average height was 179.13 ± 7.38 cm, and their average body weight was 74.27 ± 4.68 kg. The study protocol was approved by the ethics committee of Sakarya University School of Physical Education and Sports. Accordingly, the study was conducted with a male participant (n = 36), who attended Selçuk University, only did sports for health purposes. Participants are separated into 3 different group as Concentric (KG), Eccentric (EG) and Static (SG) based on 1RM measured force values in the manner to make force averages similar. In accordance with the data obtained as a result of the measurements made, a difference between the KG, EG and SG contraction total scores was determined (F = 20.99; p .>05). As a result, the differences in the results of the findings obtained in terms of muscle strength and muscle hypertrophy development are statistically significant. In this direction, 2-way analysis of variance with 3x2 progress was applied to compare the pre-test and post-test results of muscle strength and muscle diameter / circumference measurements of eccentric, concentric and static contraction types.