COVID-19 pandemi döneminde bireylerin ruhsal durumları ve fiziksel aktivite düzeylerinin yaşam kalitelerine etkisi
The effect of individuals mental status and physical activity levels on quality of life during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 718513
  2. Yazar: FATMA ŞAHİNBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TAŞKIN EGİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmamızda katılımcıların Covid-19 pandemi sürecindeki ruhsal durumları ve fiziksel aktivite düzeyleri belirlenerek yaşam kaliteleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan araştırma, Eylül-Kasım 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran bireyler ile yapıldı. Bireylere sosyodemografik özelliklerin sorgulandığı Katılımcı Bilgi Toplama Formu ile Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (kısa), Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Kısa Form-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to determine the mental status and physical activity levels of the participants during the Covid-19 pandemic and to evaluate their effects on their quality of life. Materials and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with individuals who applied to the Health Sciences University Haydarpaşa Numune Training and Research Family Medicine outpatient clinics between September and November 2021. The Participant Information Collection Form, in which sociodemographic characteristics were questioned, and the International Physical Activity Questionnaire (short), Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, and Short Form-36 Quality of Life Scale were administered to the individuals.