Hibrit dikey rüzgâr türbini tasarımı ve analizi
Hybrid vertical wind turbine design and analysis
- Tez No: 718568
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RASİM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında hibrit dikey rüzgâr türbinleri üzerine tasarım ve analiz yapılmıştır. Araştırma ve incelemeler sonucunda üç farklı modelde türbin tasarımı ortaya konmuştur. Bu modellerin simülasyonlarla akış analizlerinin yapılması sonucunda en uygun olanı seçilmiş ve daha sonra da seçilen bu model için uygulama yapılmıştır. Yapılan uygulama sonucunda alınan değerlere göre türbin veriminin ve torkunun yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a design and analysis of hybrid vertical wind turbines has been made. As a result of researches and examinations, turbine designs in three different models have been revealed. As a result of the flow analysis of these models with simulations, the most suitable one was selected and then the application was made for this selected model. Turbine efficiency and torque were found to be high according to the values obtained as a result of the application.