Türk Ceza Kanunu'nda gıda suçları (m.185-186)
Food crimes in Turkish Penal Code (articles 185-186)
  1. Tez No: 718569
  2. Yazar: TUNÇ DEMİRCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN ALŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu çalışmanın odak noktası, gıdalar üzerinde yapılan tağşiş ve dolandırıcılıkların Türk Ceza Kanunu perspektifinden araştırılmasıdır. Bu problemi çözmek için teknik ziraat tanımlarından başlanması gerektiği düşünülmüştür. Gıda dolandırıcılığı olup olmadığı hususunda kafa karışıklığına sebep olan genetiği değiştirilmiş organizmalar açıklanmıştır. Temel anlamda gıda dolandırıcılığı insan sağlığıyla ilişkilendirilmiştir. Çünkü insanlar hayatlarını sürdürmek için yemek ve içmek zorundadır. Bu başlıktaki problem, gıdaların dolandırıcılıktan nasıl korunacağıdır. Bu tezin amacı insan sağlığı için çok tehlikeli olan gıda suçlarının Ceza Kanunu bağlamında nasıl düzenlendiğini Mukayeseli Hukuk kaynaklarından da faydalanmak suretiyle araştırmaktır. Gıda dolandırıcılığının pek çok çeşidi mevcuttur. Tağşiş, taklit, etiket dolandırıcılığı, belgede sahtecilik bunlara örnek verilebilir. Bu çalışmada gıda suçlarının etraflıca incelenebilmesi için Mukayeseli Hukuk kaynakları yoğun bir şekilde araştırılmıştır. Avrupa Birliğinde meydana gelen gıda skandallarında ülkelerin hareket tarzları ve ülkelerin Genel Gıda Hukuku'nu yorumlama biçimleri ayrıntılı bir şekilde işlenmiştir. Gıda suçları konusunda ülkeler bazında hukuki düzenlemelere çalışılmıştır. Ülkelerin Ceza Kanunlarında hangi gıda suç tiplerine yer verdikleri araştırılmıştır. Bu çalışmanın ana konusu Türk Ceza Kanunu m. 185-186'dır. Ceza Kanunundaki düzenlemelere geçmeden önce Kabahatler Kanunundaki düzenlemelere yer vermenin önemli olduğu değerlendirilmiştir. Türk Ceza Kanunu m. 185, gıda maddelerine zehir katma fiillerini düzenlemiştir. Türk Ceza Kanunu m. 186, gıda dolandırıcılığının ticaretini düzenlemiştir. Bu çalışmada, 765 sayılı Ceza Kanunu'na da 5237 sayılı Ceza Kanunu ile uyumlu olarak değinilmiştir. Doktrinde yer alan farklı görüşlerin ifade edilmesine büyük önem atfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is to search adulteration and frauds on foods from the Turkish Penal Code perspective. It would be better to start with the definitions of technical agriculture in order to solve the problem. Genetically modified organisma, which usually confused as to whether food fraud or not is explained. The success in Food Fraud is generally connected with the success in human health. Because human must have to consume healthy food and beverage to sustain life. The problem in this issue is, how to protect foods from fraud. The aim of this thesis is to explain enacting of the food crimes in the context of Penal Code articles due to process of Comparative Law. Because food fraud is very dangerous for human health. There is a wide range of options for food fraud. Adulteration, counterfeit, mislabelling, fake certification are some of the examples. In this study, Comparative Law resources are researched intensively to take a hard look at food crimes. The manner of the countries and their point of view for General Food Law on the food scandals which occur in European Union is especially emphasized. Food crimes are studied on the countries basis. Which patterns of food crimes are enacted in countries Penal Codes are researched. The main theme of this study is, Turkish Penal Code Articles 185-186. It is considered important to mention Misdemeanor Law before studying Turkish Penal Code. To poison foods is enacted under article 185. The trading of food fraud is enacted under article 186. The law number 765 is also mentioned in accordance with the law number 5237 in the thesis. It is attached great importance to express different ideas in the doctrine.