Üriner inkontinansı olan hastalarda ürodinami parametreleri ile perineal ultrason bulgularının karşılaştırılması
Comparison of urodynamic parameters and ultrasound findings in patients with urinary incontinence
  1. Tez No: 718606
  2. Yazar: ECEM EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Üriner inkontinans, günümüzde artan yaşlı popülasyonla görülme sıklığı da artan, güncel bir sağlık sorunudur. Yaşam kalitesini düşürmesinin yanı sıra artmış morbidite ve mortalite ile ilişkili olduğu gösterilmektedir. Buna rağmen hastaların çok azı doktora başvurmaktadır. Tanısal yöntemlerdeki zorlu süreç ve gecikme hastaların tedaviye ulaşmaktan vazgeçmesine sebep olmaktadır. Ürojinekolojideki tanı araçlarından olan ürodinami pahalı, invazif ve ulaşması güç bir tanı modalitesidir. Tüm bunlar muayene sırasında klinisyeni kolay ulaşılabilen ve dinamik sonuçlar veren bir tanı aracı kullanmaya yöneltmektedir. Sonografi jinekolojide kabul edilmiş bir tanı aracıyken ürojinekolojide oldukça az yer almaktadır. Literatürde birçok karşılaştırmalı çalışmada hasta kliniği ile radyolojik yöntemler arasında anlamlı korelasyon gösterilmiştir. Bu çalışmada inkontinans hastalarına ileri tanı koymada ultrasonografi bulguları ve ürodinami verilerinin kıyaslanabilirliğini araştırdık. Hastalar ve yöntem: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde prospektif kohort çalışması olarak dizayn edildi. Çalışmaya Şubat 2021- Ekim 2021 arasında üriner inkontinans sebebi ile ürodinami planlanan yetişkin kadınlar dahil edildi. Semptomatik üriner inkontinans sebebiyle ürodinami yapılan ve yaşam kalitesi belirgin derecede bozulmuş 18-65 yaş arası, çalışmaya katılmak için bilgilendirilmiş onam formunu imzalamış olan hastalar çalışmaya dahil edildi. Komplike üriner inkontinanslı vakalar, değerlendirme öncesi herhangi bir zaman diliminde üriner inkontinansa yönelik cerrahi veya medikal tedavi almış hastalar, ürodinamik olarak ISD (intrinsik sfinkter yetmezliği) tanısı olan hastalar (MUCP
Özet (Çeviri)
Aim: Urinary incontinence is a serious health problem, the incidence of which is increasing with the elderly population. It has been shown that it is associated with increased morbidity and mortality, as well as significantly reducing the quality of life. However, very few of the patients consult a doctor. The difficult process and delay in diagnostic methods cause patients to give up access to treatment. Urodynamics, one of the diagnostic tools in urogynecology, is difficult to reach expensive and invasive. All of these lead the clinician to use a diagnostic tool that provides dynamic results, easily accessible and non-invasive. While sonography is an accepted diagnostic tool in gynecology, it is rarely used in urogynecology. In many comparative studies in the literature, a significant correlation has been shown between patient clinic and radiological methods. In this study, we aimed to investigate the comparability of ultrasonography findings and urodynamic data in diagnosing incontinence patients. Patients and Methods: This study was conducted by the University of Health and Sciences Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics clinic. It was designed as a prospective cohort study. Adult women scheduled for urodynamics due to urinary incontinence between February 2021 and October 2021 were included in the study. Patients between the ages of 18-65, who underwent urodynamic analysis due to symptomatic urinary incontinence and whose quality of life was significantly impaired, and who signed the informed consent form to participate in the study were included in the study. Cases with complicated urinary incontinence, patients who received surgical or medical treatment for urinary incontinence at any time before evaluation, patients with a urodynamic diagnosis of ISD (intrinsic sphincter failure) (MUCP