Akut kolonik divertikülit hastalarında RDW değerinin inflamasyon şiddeti ile ilişkisi
The relationship of RDW value with the severity of inflammation in patients with acute colonic diverticulitis,
  1. Tez No: 718607
  2. Yazar: MELEK YALÇIN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ŞAKİR TAVLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada; akut kolonik divertikülit hastalarında RDW değerinin inflamasyon şiddeti ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışmada Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü'nde 2010- 2020 tarihleri arasında takip edilen 250 akut kolonik divertikülit olgusunun dosyaları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Divertikülit inflamasyon düzeyi Hinchey sınıflamasına, lökosit ve CRP değerlerine göre belirlenmiştir. Bulgular: Olguların %56,4'ü erkekti ve yaş ortalaması 58,7 ± 15,75 yıldı. Hinchey sınıflamasına göre olguların %74,8'i evre 1, %19,6'sı evre 2, %4,8'i evre 3, %0,8'i evre 4 idi. Olguların %76'sı medikal tedavi ile takip edilirken, %21,6'sına ise cerrahi müdahale gerçekleştirildi. Hinchey evresi 1 olan olgularla karşılaştırıldığında, evre 2 ve üzerinde olanlar arasında medikal tedavi sıklığı istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az, lökosit, platelet ve CRP düzeyi, cerrahi tedavi (anterior rezeksiyon ve Hartmann kolostomi) ve girişimsel radyolojik müdahale uygulanma sıklığı anlamlı düzeyde daha fazla sıklıktaydı.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study; It was aimed to evaluate the relationship between RDW value and the severity of inflammation in patients with acute colonic diverticulitis. Method:In this cross-sectional study, the files of 250 diverticulitis cases followed in Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, Department of General Surgery between 2010 and 2020 were evaluated retrospectively. Diverticulitis inflammation level was determined according to the Hinchey classification. Results:56.4% of the cases were male and the mean age was 58.7 ± 15.75 years. According to the Hinchey classification, 74.8% of the cases were stage 1, 19.6% were stage 2, 4.8% were stage 3, and 0.8% were stage 4. While 76% of the cases were followed up with medical treatment, surgical intervention was performed in 21.6% of the cases. Compared to the patients with Hinchey stage 1, the frequency of medical treatment is statistically significantly lower, leukocyte, platelet and CRP levels, the frequency of surgical treatment (anterior resection and Hartmann colostomy) and interventional radiological interventionwere significantly higher among those with stage 2 and above.