Security dimensions of Islamic religious organizations in Turkish political life since 1980
Dini yapılanmaların Türk siyasal yaşamındaki güvenlik boyutu: 1980 sonrası
- Tez No: 718619
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarihi kökleri oldukça uzun zaman öncesine dayanan dini yapılanmaların, toplumsal ve siyasal alanda her daim önemli bir etkisi olmuştur. Bu etki, kimi zaman onları siyasi erkle yakınlaştırırken kimi zaman ise devlet tarafından denetim altında tutulmalarına yol açmıştır. Cumhuriyet'in ilanından sonra resmi alandan dışlanmaya başlaması ise, bu yapıların illegal örgütlenmesine neden olmuştur. Ancak çok partili hayata geçişle birlikte siyasi partilerle menfaat ilişkisi geliştiren dini yapılanmaların, 1980'li yıllardan itibaren iç ve dış konjonktürün bir getirisi olarak meşruiyet elde ettiği görülmektedir. Özellikle 1980 sonrasında siyasi partilerle kurdukları ilişkilerle, eğitim alanındaki faaliyetleriyle ve mali finansal boyutuyla öne çıkan bu yapılar, zamanla güvenlik sorunu olarak algılanmıştır. Ayrıca bu süreçten itibaren geliştirdikleri uluslararası bağlantıları ve Türk dış politikasına etkileri de dış güvenlik boyutu açısından analiz edilmelerini gerekli kılmaktadır. Yakın geçmişte bir dini grubun, cemaat kimliğinden terör örgütüne dönüşümü ise asli fonksiyonlarını kaybeden diğer tüm dini grupların bu çalışma özelinde ele alınmasına neden olmuştur. Bu akademik çalışmanın temel amacı, 1980'lerden itibaren Türk siyasal yaşamında farklı bir görünüm ve işlev kazanarak dini araçsallaştıran dini yapılanmaların, iç ve dış güvenlik boyutlarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
Religious organizations, whose historical roots go back a long time, have always had a significant impact on the social and political field. This effect sometimes brought them closer to political power, and sometimes caused them to be kept under control by the state. The exclusion from the official field after the proclamation of the Republic led these organizations to be illegal organizations. However, with the transition to multiparty life, it is seen that religious organizations that have developed a relationship of interest with political parties have gained legitimacy as a result of the domestic and foreign conjunction since the 1980s. Especially after 1980, these organizations, which came to the fore with their relations with political parties, their activities in the field of education and their financial dimension, were perceived as a security problem over time. In addition, the international connections they have developed since this process and their effects on Turkish foreign policy make it necessary to analyze them in terms of external security. The transformation of a religious group from a community identity to a terrorist organization in the recent past has caused all other religious groups that lost their essential functions to be considered in this study. The main purpose of this academic study is to examine the internal and external security dimensions of religious organizations that instrumentalized religion by gaining a different appearance and function in Turkish political life since the 1980s.