Dijital iknanın tanıtım çalışmalarında kullanımı: Ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları üzerine karşılaştırmalı bir analiz
The using of digital persuasion in promotional activities: A comparative analysis on national and international non-governmental organizations
  1. Tez No: 718618
  2. Yazar: HAKAN ODABAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. GÜLAY ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Pandemi şartlarının da katalizör görevi yapması ile artık günlük hayatın bir parçası haline gelmekte olan çevrimiçi dijital ortamlar, bu yönde tanıtım çalışmalarının da artmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada bir doktora tez konusu olarak, dijital iknanın tanıtım çalışmalarında kullanımı ele alınmaktadır. Çalışmanın araştırma alanında; sivil toplum kuruluşlarında tanıtım için kullanılan dijital medya platformlarının dijital iknaya uygun olup olmadığı sorusunun cevabı aranmaktadır. Bu amaçla ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşlarının web sitelerinde ve sosyal medya platformlarında yaptıkları tanıtım çalışmaları incelenmiştir. Dijital ikna, çevrimiçi dijital ortamlarda iknanın tasarımını amaçlamaktadır. İkna teknolojileri konusunda çalışmaları ile ön plana çıkan B.J. Fogg ve ikna stratejileri konusunda araştırmaları ile tanınan Robert B. Cialdini'nin altı etki prensibi ana kaynak olarak görülmektedir. Dijital ikna konusunda çeşitli uluslararası üniversitelerde yapılmış diğer çalışmalara da detaylı yer verilmektedir. Araştırma bölümünde oluşturulan kodlama cetveli dijital iknaya uygunluğun tespiti için Fogg ve Cialdini'nin çalışmaları referans alınarak hazırlanmıştır. Araştırma sonucunda sivil toplum kuruluşlarının farklı oranlarda dijital iknaya uygunluğu tespit edilmiştir. Ancak kullanılan dijital ikna unsurları farklılık göstermektedir. Ulusal ve uluslararası sivil toplum kuruluşları karşılaştırılmasında, web sitelerinde uluslararası sivil toplum kuruluşlarının dijital ikna stratejilerine daha fazla uygun olduğu tespit edilmiştir. Sosyal medyada, tetikleyici dijital ikna unsurlarının daha fazla kullanıldığı, web sitelerinde ise motivasyon unsurlarının daha fazla tercih edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Online digital platforms, which are now an integral part of daily life with the pandemic conditions acting as a catalyst, also evolve promotional activities in this section. In this study, the use of digital persuasion in promotional activities is discussed as a doctoral thesis topic. In the research area of the study investigates digital media platforms used for promotion in non-governmental organizations suitable for digital persuasion. The backlash to the main question is sought. For this purpose, the promotional activities of national and international non-governmental organizations on their websites and social media platforms were scrutinized. Digital persuasion aims to design persuasion in online digital environments. Standing out with his work on persuasion technologies, B.J. Known for his research on Fogg and persuasion strategies, Rober B. Cialdini's six principles of influence are seen as the main source. Furthermore, other studies on digital persuasion conducted at various international universities are also included in detail. The coding scale created in the research section was prepared with reference to the studies of Fogg and Cialdini in order to determine the suitability for digital persuasion. As a conclusion of the research, The outcome has been determined that non-governmental organizations are suitable for digital persuasion at different rates. However, the digital indication elements used various. In the comparison of national and international non-governmental organizations, Thus, it has been determined that websites are more suitable for digital persuasion strategies of international non-governmental organizations. In social media, it has been determined that motivational elements are more preferred in websites where triggering digital persuasion elements are used as an excrescent