Testis torsiyonunda karşı taraf testiste apoptoz ve bcl-2 araştırılması
Investigation of apoptosis and bcl-2 on the other side test in testis torsion
  1. Tez No: 718642
  2. Yazar: MURAT KABAKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜKAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Amaç: Tek taraflı testis torsiyonunda karşı testiste apoptoz ve bcl-2'nin araştırılması Materyal ve metod: Çalışma herbirinde 10 adet prepubertal Spraque-Dawley erkek rat bulunan 6 grupta yapıldı. Cerrahi işlem tek doz intraperitoneal Ketamin (50 mg/kg) anestezisi altında yapıldı. Midskrotal vertikal insizyonla sol testise torsiyon-detorsiyon-orşiektomi ve sham operasyonları yapıldı. Torsiyon, sol testis saat yönünde 720 derece döndürülmesi ile oluşturuldu ve testis ipek sütür ile dartos fasyasına tesbit edilerek torsiyonun devamı sağlandı. Sham operasyonunda, testis insizyon yerinden çıkarıldı ve manipüle edildikten sonra tekrar skrotuma yerleştirildi. Cerrahi işlem sonrası insizyon kapatıldı. Gruplar: Kontrol, 3 saatlik torsiyon + orşiektomi, 6 saatlik torsiyon + orşiektomi, 3 saatlik torsiyon + detorsiyon, 6 saatlik torsiyon + detorsiyon ve sham grubu olarak ayrıldı. Detorsiyon ve sham gruplarına 30 gün sonra orşiektomi yapıldı. Apoptotik indeks ve bcl-2 için Bouin solüsyonunda tespit edilen ve parafinde bloklanan dokulardan alınan kesitler kullanıldı. Torsiyone testise iskemi için H&E, karşı taraf testise apoptoz değerlendirilmesi için H&E, bcl-2 için ise İHK yapıldı. Bulgular: apoptotik indeks (ortalama ± standart sapma), Grup I'de 2.1±1.5, Grup II'de 18.2±9.6, Grup III'de 29.3±10.1, Grup IV'de 10.9±7.4, Grup V'de 14.6±14.9, Grup VI'da 6.9±7.4 olarak bulundu. İstatistiksel olarak kontrol grubu 2 ve 3. gruplardan; 2. grup 1,4,5 ve 6. gruplardan; 3. grup 6.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: The aim of this study was to determine the contralateral apoptosis and the role of bcl-2 protein in the unilateral testicular torsion. Material and methods: Sixty prepubertal male Spraque-Dawley rats were divided into six groups each containing ten rats. Surgery was conducted under intraperitoneal one-shot ketamine (50 mg/kg) anesthesia. Torsion, detorsion and sham operations were performed on the left testes through midscrotal vertikal incision. The torsion was created by rotating the left testes 720 degrees clockwise and maintained by fixing the testes to the scrotum with a silk suture. During the sham operations the testes were brought through the incision and manipulated then replaced into scrotum. After each surgical intervention the incisions were closed. The groups were as follows: control, torsion for three hours + orchiectomy, torsion for six hours + orchiectomy, torsion for three hours + detorsion, torsion for six hours + detorsion, and the sham group. In the detorsion and sham groups orchiectomy were performed after 30 days. In situ detection of apoptotic index and bcl-2 were performed on Bouin's fixed paraffin-embedded sections. For ischemia and apoptotic index in all testes detected by H&E and also bcl-2 immunohistochemistry was performed only the contralateral testes. Results: Apoptotic index (expressed as mean ± standart deviation) were 2.1±1.5 for Grup I, 18.2±9.6 for Grup II, 29.3±10.1 for Grup III, 10.9±7.4 for Grup IV, 14.6±14.9 for Grup V, 6.9±7.4 for Grup VI.