Exploring the potentials of commercial radar chipsets for proximity sensing with resolving velocity ambiguity
Ticari radar yongalarının hız belirsizliğinin olmadığı tapa sensörü olarak kullanılması
  1. Tez No: 718649
  2. Yazar: BADAR-UD-DIN AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTAN ZENCİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Sistemlerinin Modellenmesi ve Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, otomotiv uygulamaları için tasarlanmış Frekans Modülasyonlu Sürekli Dalga (FMSD) RAfta HAzır Ticari (RAHAT) yonganın, tapa sensöründe hız belirsizliği olmadan kullanım potansiyeli çalışılmıştır. Hedef milimetre radar platformu (yonga) 77-81 GHz bandında çalışmaktadır. Tipik otomotiv radarındaki hedef hızları ile kıyaslandığında 300 m/sn hızlara kadar çıkabilen 9mm'lik tüfekler hedeflenmiştir. Bu durumda, daha önce literatürde karşılaşılmayan, bu bantlardaki mermi radar kesit alanı (RKA) ölçümleri öncelikle çalışılmıştır. Ardından hız testleri için ise güvenlik ve ilgili mevzuat kısıtları dikkate alınarak 5.5mm'lik havalı tüfek atışları kullanılmıştır. Yankı sinyalinin genlik faz değişiminin doğrusal olması ile öncelikle faz belirsizliği giderilerek hız tespiti çalışılmıştır. Bu bilinen bir yöntem olmakla birlikte bu bant ve uygulama için ilk defa çalışılmıştır ve bazı kısıtları olduğu bilinmektedir. Ardından çoklu darbe tekrarlama frekansı kullanımına dayanan Çinlilerin Kalanlar Teoremi (ÇKT), hız belirsizliğini gidermek amaçlı olarak kullanılmıştır. Deneysel çalışmalar sonucunda ÇKT bazlı çoklu darbe tekrarlama aralığı kullanımının hızdaki belirsizliği gidererek otomotiv radarı ile çok yüksek hızlardaki küçük cisimlerin hızlarını ölçebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an attempt is made to explore the potentials of Commercial-off-the-shelf (COTS) Frequency Modulated Continuous Wave (FMCW) mmwave automotive radar for proximity sensing with a focus on endeavour to resolve velocity ambiguity. The selected hardware platform operates in 77 GHz ~ 81 GHz frequency band. A 9 mm pistol bullet was initially selected as prospective target because it could be fired with speed of almost 300 m/s speed which is many orders of magnitude higher than typical speeds encountered in the automotive scenarios and for which automotive radars are designed. This selection of 9 mm bullet led to a RCS measurement study which has not been attempted earlier in similar frequency band for such target types. Due to safety and other allied reasons, a 5.5 mm airgun pellet was decided to be used in field experiments instead of 9 mm bullet. A magnitude interpolation technique was developed for resolving phase ambiguity in complex numbers and the resolved phase was then used to measure the speed of the small RCS high-speed target (5.5 mm airgun pellet). The proposed method is a novel but nascent application of classical relation between magnitude and phase angle of complex numbers which can be possibly applied in other scientific fields and scenarios as well. Subsequently, extensive sets of field experiments were conducted to study and demonstrate the use of Chinese Remainder Theorem (CRT) for resolving velocity ambiguity. CRT is an important theorem in number theory but it is known to be prone to errors. The research in this thesis helps to demonstrate that CRT can be used for effectively resolving velocity ambiguity in COTS FMCW radar, provided that the requisite parameters are tuned judiciously. Such demonstration of velocity ambiguity resolution by CRT application for similar types of target by using comparable frequency band, has not been reported earlier in the literature. Certain peculiar aspects with regards to study of phase in frequency domain analysis were encountered which have been compiled for tutorial purposes at the end of the thesis.