Uluslararası futbol organizasyonlarının uluslararası ilişkilere etkisi
The effect of international football organizations on international relations
  1. Tez No: 718650
  2. Yazar: MUHAMMET CAN PINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Uluslararası İlişkiler, Sports, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüz dünyasında futbol, ekonomiden siyasete, sosyal ve kültürel hayattın işleyişinden uluslararası ilişkilere kadar birbirlerinden farklı olan alanlara etki eden bir spor dalına dönüşmüş durumdadır. Futbolun bu niteliği, uluslararası alanda boy göstermekte olan devletlerin futbola özel bir önem göstermelerine ve futbol organizasyonlarının doğrudan doğruya içerisinde yer almak ve hatta bu organizasyonları yönetmek için çaba sarf etmelerine yol açmaktadır. Öyle ki birçok ülke, söz konusu organizasyonların kendi sınırları içerisinde düzenlenmesini sağlamak amacıyla milyarlarca dolar para harcamaktır. Bu bağlamda uluslararası futbol organizasyonları, üzerinde çalışılmaya değer bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Nitekim futbol literatürü ayrıntılı bir biçimde incelendiğinde, dile getirilen organizasyonlara yönelik çeşitli alanlarda birçok çalışmanın yapıldığı görülecektir. Ancak bu organizasyonun uluslararası ilişkilere olan etkileri hakkında yeteri kadar çalışma bulunduğunu söylemek pek mümkün değildir. 21. yüzyılda global düzeyde bir spor dalı haline gelmiş olan futbol organizasyonlarının uluslararası ilişkilere doğrudan doğruya birçok etkisi bulunmaktadır. Kriz oluşturma, imaj ve prestij tesis etme, uzlaştırma, çatışma, propaganda, toplumsal diplomasi geliştirme bu etkilerden bazıları olarak sıralanabilir. Bu çalışma uluslararası futbol organizasyonlarının uluslararası ilişkilere etkilerini analiz etmeyi ve bu konuda bir takım bilimsel sonuçlar ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, football has become a sport that affects different fields from economics to politics, from the functioning of social and cultural life to international relations. This nature of football leads us to the fact that the states that are emerging internationally pay special attention to football and make efforts to participate directly in football organizations and even manage these organizations. So much so that many countries spend billions of dollars to ensure that these organizations are organized within their borders. In this context, international football organizations come across as a topic that is worth working on. As a matter of fact, when the football literature is examined in detail, it will be seen that many studies have been carried out in various fields for the organizations mentioned. However, it is hardly possible to say that there are enough studies on the effects of this organization on international relations. 21. football organizations, which have become a branch of sports at the global level in the last century, have many direct effects on international relations. Crisis creation, image and prestige establishment, reconciliation, conflict, propaganda, social diplomacy development can be listed as some of these effects. This study aims to analyze the effects of international football organizations on international relations and to present a number of scientific results on this subject.