İlköğretim okulları 2. ve 3. sınıf hayat bilgisi kitaplarının öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi
- Tez No: 71866
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
ÖZET Bu araştırmada, İlköğretim Okulları'nda okutulan Hayat Bilgisi (2-3) kitaplarının öğretmen görüşleriyle değerlendirilmesi yapılmıştır. Geçmişten günümüze, geniş bir kullanım alanı olan ders kitabı öğretimin geleneksel aracı olmuştur. Ders kitabı, geleneksel araç olarak bilinmesine rağmen, çağımızda, öğrenmeyi sağlayacak, kolaylaştıracak, güdüleyici, araştırıcı, öğrenmeyi kalıcı kılacak ve etki yapabilecek birtakım unsurlarla zenginleştirilerek istenilen sonuçlara varılabilir. Bu sonuç ise, ders kitabının taşıması gereken, çeşitli özelliklere bağlıdır. Ülkemizde de genelde yaygın öğretim aracı olarak kullanılan ders kitabı özel bir öneme sahiptir. Bu nedenden dolayıdır ki, okullarımızda kullanılan Hayat Bilgisi (2-3) kitaplarının ne durumda olduklarının öğrenilmesi gerekmektedir. Bu amaç doğrultusunda bir anket hazırlanarak, İstanbul İline bağlı Kartal, Pendik, Tuzla ilçeleri ile Kocaeli iline bağlı Körfez ve Gebze ilçelerinde bulunan 51 İlköğretim Okulunda görev yapan toplam 319, 2. ve 3. Sınıf öğretmenleri tarafından cevaplandırılmıştır. Araştırmada ders kitaplarının içerik, anlatım biçimi, öğrenci ilgi ve beklentilerine uygunluk düzeyi, fiziksel durumu ve kitap seçimi ile ilgili sorulara cevap aranmıştır. Öğretmenlerin soruya verdikleri cevaplarıyla cinsiyetleri ve meslek kıdemleri arasındaki ilişkiye bakılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, Hayat Bilgisi kitaplarının; cildi esnek ve yıpranmaya karşı“Biraz”dayanıklı olduğu kitapların kapağı, cildi ve sayfa düzenin öğrenciye“Biraz”cazip gelecek nitelikte olduğu, kitaplarda belirtilen kavramlarınanlaşılması için örneklerden“Biraz”yararlanıldığı, konu sonlarında bulunan soruların öğrenciyi“Biraz”değerlendirebilecek nitelikte olduğu, kitaplarda yer alan bilgilerin öğrenci tarafından“Biraz”gerçek hayatta uygulanacak nitelikte olduğu, kitaplarda konuların verilmesinde ifade ve beceri dersleri ile“Biraz”bağlantı sağlandığı, kitaplarda konular ve konuların aktarımında öğrencinin zihinsel gelişim basamaklarının“Biraz”dikkate alındığı, kitaplarda özet ve tekrarlara“Çok az”yer verildiği, kitapların dayandığı yöntemin etkili bir öğretim süreci için“Biraz”uygun olduğu, ünite kısımlarının açık ve ilgi çekecek biçimde“Biraz”hazırlandığı. Hayat Bilgisi kitaplarında sözlük kısımlarına yer verilmesinin gerekli olduğu, kitaplarda imla ve noktalama bakımından“Çok az”hata olduğu, ders kitaplarının seçiminin velilere bırakılmasının“Hiç”doğru olmadığı sonuçlarına varılmıştır. Kitaplar diğer yönleri ile“Çoğunlukla”olumlu bulunmuştur. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been evaluated according to teacher's opinion in order to appraise the Books Of Knowledge Of Life Sciences which are used widely at the Elementary Education. From past till today 'books' have eventually became very beneficiary and traditional tools for teachers whilst used at an ulmost usage of field. However classroom books are known as customary means in teaching and various tool can be enriched as well some necessary elements in order to provide easy learning and allow search while maintaining a permanent flow of knowledge giving the desired results as ever. This conclusion brings up the requirements of which the classroom books must meet and features possessed. Classroom books which are the main sources of learning holds a very specific and private importance in our country. This is the reason for investigating the Books Of Knowledge Of Life sciences and display their current state. We have prepared an questionnaire in order to research the fore said subject and have distributed to the teachers in schools of 319, whom are the classroom responsible teachers, of 2.and 3. grades where as totally 51 elementary schools distributed at Kartal, Pendik and Tuzla which are administrative districts dependet to Istanbul (Province) and, Körfez and Gebze which are administrative districts dependet to Kocaeli (Provice). Questions where held in order lighten the areas of ingredients forms of expression visual elements maintenance of a proper level for the student in order to comply with requirements physical conditions and selection of the books where asked and replied. m StThe answer given by the research at the questions have been taken into account as well as their professional degree. According to the results of this research the following finding have been made: The Natural Sciences books binding is flexible and a little resistant to the wear. The books cover, binding and paging up are a little interesting for the student. The examples given in the books to facilitate the understanding of the relative concept are used a little. The question that have been given at the and of each subject can evaluate the student a little. The information given in the books are of that kind that they can just be applied a little in real life. The way the subjects are presented in the book are a little connected with the courses of expression and skills. In the books the student's inteellectual development steps have been considered a little in the subjects and in transposing the subjects. The are few summaries and repetitions in the books. The method to which these books are related is a little conform to an effective teaching proces. The units parts have been prepare^ with a little interesting and open style. There a very few dictation and punctuation mistakes. It's a mistake to let the parents choose the student's class books. For all other aspects, the books have been found mainly positive. rv