Çocuklarda sınav kaygısı ile spor devamlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between exam anxiety and sports continuity in children
  1. Tez No: 718730
  2. Yazar: ABDULVAHAP KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu araştırma, Çocuklarda sınav kaygısı ile spor devamlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Örneklem grubu, 2021 yılında Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve lise öğrencilerinden gönüllülük esasına dayalı olarak rastgele yöntemle seçilen 1314 (536 kız, 778 Erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgiler formu ve Türkçe'ye uyarlama çalışması Totan (2018) tarafından yapılan“Westside Sınav Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada verilerin istatistiksel analizi için SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda ikili gruplar için İndependent sample t testi, çoklu gruplar için OneWay ANOVA, değişkenler arasındaki ilişkiyi belirleme için Spearmans korelasyon analizi kullanıldı. Araştırma sonucunda, öğrencilerin sınav kaygısı puanlarının orta düzeyde olduğu belirlenmiş, ancak erkek öğrencilerin kaygı puanları kız öğrencilerinkinden anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur. Örneklem grubunun büyük bir çoğunluğunun (991 kişi) ortaokul düzeyinde 5-7.sınıflarda sporla uğraştığı, lise düzeyinde ise spor faaliyetlerinden uzaklaştıkları tespit edilmiştir. Bir spor branşı ile uğraşmayanların sınav kaygı puanları daha yüksek çıkmıştır. Meslek lisesi öğrencilerinin diğer okul türlerine göre sınav kaygı puanları daha yüksek, öğrenim düzeyi açısından 11 ve 12.sınıfların sınav kaygı puanları daha yüksek bulunmuştur. Sporu bırakma oranın en çok 12. sınıflarda olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin gelir seviyesi arttıkça sınav kaygısı puanları da düşüş göstermektedir. Anne ve baba eğitim seviyesi açısından da ebeveynlerinin eğitim seviyesi düşük olan öğrencilerin sınav kaygısı puanları yüksek olarak bulunmuştur. Spor bırakma nedenleri ile sınav kaygısı arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır, ancak büyük çoğunluğunun (%72,3) sporun akademik hedeflere ulaşmada zaman bulamadıkları için bıraktıklarını belirttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study to examine the relationship between test anxiety and sports continuity in children. The sample group consists of 1314 students (536 girls, 778 boys) randomly selected from secondary and high school students affiliated to Gaziantep Provincial Directorate of National Education in 2021 on a voluntary basis. In order to collect data in the research, the personal information form created by the researcher and the“Westside Exam Anxiety Scale”, which was adapted into Turkish by Totan (2018), were used. SPSS 22.0 program was used for the statistical analysis of the data in the research. Independent sample t-test for paired groups, OneWay ANOVA for multiple groups, Spearmans' correlation analysis was used to determine the relationship between variables. As a result of the research, it was determined that the test anxiety scores of the students were moderate, but the anxiety scores of the male students were found to be significantly higher than those of the female students. It has been determined that the majority of the sample group (991 people) are engaged in sports in the 5th-7th grades at the secondary school level, and they stay away from sports activities at the high school level. The test anxiety scores of those who did not deal with a sport branch were higher. Vocational high school students' test anxiety scores were higher than other school types, and the test anxiety scores of 11th and 12th grades were higher in terms of education level. It was determined that the rate of quitting sport is mostly at 12th grades. As the income level of the students increases, their test anxiety scores also decrease. In terms of mother and father education level, the test anxiety scores of the students whose parents' education level is low were found to be high. No relationship was found between the reasons for quitting sports and exam anxiety, but it was seemed that they quit doing sports (%72,3) because they couldn't find time to achieve their academic goals.