Okul yöneticilerinin okul kültürüne yönelik algıları ile karar verme stilleri arasındaki ilişki: İstanbul ili Küçükçekmece ilçesi örneği
The relationship between school administrators' perceptions about school culture and their decision-making styles: The case of Küçükçekmece district of Istanbul
  1. Tez No: 718732
  2. Yazar: YONCA TOLUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN FERYAL GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı okul yöneticilerinin okul kültürüne ilişkin algıları ile karar verme stilleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın yürütülmesinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Araştırmanın katılımcılarını İstanbul ilinin Küçükçekmece ilçesinde bulunan resmi ilkokullarda görevli olan 154 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Kişisel Bilgi Formu, Okul Kültürü Ölçeği (OKO) ve Melbourne Karar Verme Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ilkokulda görev yapan yöneticilerin dikkatli karar verme stilini benimsediği görülmektedir. Araştırma sonuçlarına göre, ilkokulda görev yapan yöneticilerin cinsiyet, yaş, öğrenim durumu ve kıdem değişkenine göre farklılıklar belirlenirken branş değişkenine göre anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. İlkokulda görev yapan yöneticilerin okul kültürüne yönelik algı düzeylerinin yüksek olduğu da elde edilen bulgular arasındadır. Araştırmada, ilkokulda görev yapan yöneticilerin öğrenim durumu ve branşlarına göre örgütsel kültür algılarında anlamlı farklılıklar elde edilmezken, cinsiyet, yaş, kıdem değişkenine göre farklılıklar belirlenmiştir. Öğretmenlerin karar verme stilleri ve okul kültürüne yönelik algıları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilirken, örgütsel kültür algılarının %13,2 düzeyinde yöneticilerin dikkatli, erteleyici ve panik karar verme stili tarafından açıklandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between school administrators' perceptions of school culture and their decision-making styles. In this context, it was also investigated whether it differs according to the variables of gender, age, education level, branch and professional experience. Correlational survey model was used in the conduct of the research. In the study, sampling was not used. The participants of the research are 100 school administrators working in public primary schools in the Küçükçekmece district of Istanbul. As a data collection tool; Personal Information Form, School Culture Scale (SCS), and Melbourne Decision-Making Scale II were used. According to the results of the research, it is seen that the administrators working in the primary school implement the mindful decision-making style According to the results of the research, while the differences were determined according to the gender, age, education level and experience of the principals working in the primary school, no significative difference was found according to the branch variable. It is also among the findings that primary school administrators have a high perception level of school culture. In addition, while no significative differences were obtained according to the education level and branches of the administrators, differences were determined according to the variables of gender, age and experience. While significative corelations were found between the teachers' decision-making styles and their perceptions of school culture, it was determined that the organizational culture perceptions were explained by the mindful, procrastinating and panicky decision-making style of the administrators at a level of 13.2%