Reconstruction of Turkish national identity through shifting perceptions of threat
Türk milli kimliğinin değişen tehdit algıları yoluyla yeniden inşası
  1. Tez No: 718739
  2. Yazar: ALAATTİN OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN TOKLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Ulus-devlet esaslı bir kimlik krizi içerisindedir ve Türkiye de, farklı etnik grupların ulus-devlet siyasetleri karşısında çeşitli ve karmaşık aidiyet pozisyonları geliştirdikleri bu genel karışıklığın dışında düşünülemez. Farklı etnik grupların kendilerini ötekiyle siyasi, ekonomik ve toplumsal ilişkiler üzerinden konumladıkları birçok örnek söz konusu. Etnik ve bölgesel konumlanmalar göz önüne alındığında birçok grubun milli birliğe dâhil edilmesi milli kimlik krizini işaret etmekte ve milliyetçi Türklerin de bu örnekler ve tarihi anlatılar karşısında yeni bir tür meydan okumayı yaşadıkları görülmektedir. Bu çalışma, çeşitli Türk milli kimliği öznelerinin, kendileriyle yoğun ya da dolaylı, sosyal ve ekonomik ilişkide oldukları gruplar üzerinden, korku algılarını besleyen ve onun sınırlarını şekillendiren farklı kavramları analiz etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The nation-state is undergoing a major identity crisis, and Turkey is not exempted from this conventional disarray such that various ethnic groups tend to create mixed and complex loyalty positions before the state's national policy. Many are locating themselves with different ethnic origins depending on the political, economic, and social involvement/interaction with others. According to various regional and ethnic dispersal positions, the inclusion of these groups to form national unity indicates the emergent era of a national identity crisis as the nationalist Turks are experiencing new kinds of challenges stemming both from these cases and from mutually exclusive historical narratives. This study aims to analyze several competing Turkish national identities where each has a different conception of external threat feeding and shaping the lines/boundaries between themselves and the groups with whom they may have intense or indirect social or economic interaction.