II. Meşrutiyet Dönemi'nde Osmanlı Devleti'nde grevler (1908 – 1914)
Strikes in the Ottoman Empire during the Second Consttitutional Monarchy (1908 - 1914)
- Tez No: 718740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK OCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, History, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnkılap Tarihi Anabilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde sanayileşme girişimleri sonucu büyük üretim yerleri gereğince ortaya çıkan, Osmanlı işçi sınıfının, II. Meşrutiyet'ten I. Dünya Savaşı'na kadar olan eylemleri ele alınmaktadır. Altı yıllık süreç içinde işçi kesiminin eylemleri, sendikalaşma hareketleri, legal veya illegal örgütlenmeleri hakkında fikir edinilirken aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'ndaki siyasi havanın da değişimi gözlenmiştir. Bu çalışmada, işçi grevleri üzerinden hem Osmanlı toplumunun son dönemdeki hareketleri hem de siyasal olarak ülkenin farklı bir yere evirilmesi görülmüş olunacaktır. İlk olarak I. Dünya Savaşı'na gidilmeden önceki süreçte ülkenin toplumsal ve siyasal olarak geçirdiği evreler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the actions of the Ottoman working class, which emerged as a result of industrialization attempts due to large production areas, from the Second Constitutional Era to the First World War period are investigated. During the 6-year period, while observing the actions of the working class, syndication movements, legal or illegal organizations, the change in the political atmosphere in the Ottoman Empire can also be seen. In this study, both the movements in the last period of Ottoman society and the political evolution of the country through the workers' strikes will be observed. The social and political phases that the country underwent before the start of the First World War have also been evaluated.