Modernizm ve gelenek arasında muhafazakar Türk kadını: Aysha dergisi üzerine bir inceleme
Conservative Turkish woman between modernism and tradition: A review on Aysha magazine
- Tez No: 718752
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yıllarda toplumsal açıdan muhafazakâr algı ve pratiklerinde önemli yapısal değişiklikler yaşanmaktadır. Yaşanan bu değişimin önemli bir yönünü muhafazakâr Türk kadınına yönelik tesettür modası oluşturmaktadır. Bu değişimin bileşeni, geleneksel tesettür anlayışı ile modern modanın sentezini yansıtmaktadır. Bu yapısal değişim ve farklılaşma, medyada kadın dergiciliğinde yeni muhafazakâr kadın dergilerinin ortaya çıkmasına ve gelişme göstermesine neden olmuştur. Yaşanan dönüşüm ile birlikte kamusal alanda kendine daha fazla yer edinen dindar muhafazakâr Türk kadınının tüketim alışkanlıklarında artış ve değişime yansımaktadır. Bu anlamda dindar muhafazakar kadın kendisine yönelik tesettür modasını takip etme ihtiyacı duymaktadır. Bu modayı takip etme araçlarından biri ise muhafazakâr kadın dergileridir. Bu dergiler, modernleştirilmiş tesettürlü kadın giyimi açısından kılavuzluk edici nitelik taşımaktadır. Zamanla sayıları giderek artan bu dergilerin en önemlilerinden biri, bu çalışmanın konusu olan Aysha Dergisidir. Çalışmada geleneksel dindar tesettür tarzının modern moda algısıyla gelişim ve birleşimine yönelik tarihsel süreç konusunda bilgilendirme yapıldıktan sonra muhafazakâr kadın dergilerinden biri olan Aysha Dergisi, farklı sayılarının içerikleri detaylı şekilde incelenmiştir. Dergide muhafazakâr Türk kadınının imajı ve yansıtılma şekli ve benimsenen anlayış ve kabul gören yönleri öne çıkarılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse significant changes that have been taking place in terms of social conservatism in recent years. The important aspect of this change is hijab fashion that has been dressing style of creating for conservative Turkish women. The new fashion reflects the combination of religious traditional hijab and modern fashion. This structural change has paved the way the emergence and development of neo-conservative women's magazines in media. The consumption habits of Turkish conservative/religious women have increased and change with the transformation of socio-economic status of women in Turkey over two decades. In this sense, she has felt the need to follow the hijab fashion style in order to please her religious beliefs. To follow the developments and changes in“modern”fashion, she needs to observe and have a glance at magazines in conservative fashion. These magazines have played an important role in developments and changes on order to guide as well as inform religious/conservative women in Turkey. One of the most important of these magazines whose number has increased over time, is the Aysha Magazine which is the subject of this study. This study attempts to analyse a magazine called Aysha Magazine, one of the conservative women's magazines. The method used in this study is content analysis of randomly selected issues of the magazines. It is examined how the image and perception of conservative/religious women in Turkey have been portrayed and recognized by both conservative and secular segments of society.