The role of political activists in counter-hegemony formation: A case study on Tuzluçayır/Ankara
Karşı-hegemonya oluşumunda siyasi aktivistlerin rolü: Tulzuçayır/Ankara'da bir alan araştırması
- Tez No: 718753
- Danışmanlar: PROF. DR. HELGA RITTERSBERGER TILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu tez, Ankara/Türkiye'de Tuzluçayır'da gerçekleştirilen saha araştırmasına dayalı olarak, siyasi aktivistlerin yerel bir alanda karşı-hegemonyacı oluşumlar yaratmadaki rolünü analiz etmektedir. Bu anlamda, hegemonya, karşı-hegemonya ve organik aydınlar gibi Gramscici kavramlar operasyonel hale getirilerek, belirli bir mahalledeki organik aydınların potansiyel bir karşı hegemonyanın itici güçleri olarak rolü sorgulanmaktadır. Esas soru, organik aydınların kitlelerle birlikte hareket etme, toplumsal gerçekliklerini gerçekleştirme ve kitleleri toplumsal değişimin kahramanları olmalarına yönlendirmedeki rolüdür. Bu anlamda, bu çalışma esas olarak bir mahallenin, organik aydın yaratma ve sakinlerini siyasi aktivizme kanalize etme açısından oldukça etkili olabileceğini savunuyor. Nitekim, mahalledeki siyasi örgütlenmelerin siyasi ve kültürel hegemonyaya tepki olarak mevcut siyasi sisteme“alternatif”yaratmada oldukça etkili olduğu görülmektedir. Bu çalışma ağırlıklı olarak ideoloji ve hegemonya ilişkisini anlamaya yardımcı olan Gramsci'nin sağduyu, folklor, dil kavramlarını ele almaktadır. Gramsci'ye referansla, aydınlar ve halk arasındaki ilişki, sadece ekonomik değil, aynı zamanda entelektüel bir liderliği de gerektiren hegemonik bir karşıt proje kurma açısından sorgulanmaktadır. Bu çalışma esas olarak Tuzluçayır'da“organik aydın”olmanın mahallenin mekânı ve tarihi ile ilişkisini sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. dissertation analyses the role of political activists in a local space in terms of creating counter-hegemonic practices based on field research carried in Tuzluçayır in Ankara/Turkey. In this sense, the role of the organic intellectuals in a specific neighborhood as driving forces of a potential counter-hegemony is questioned through operationalizing the Gramscian concepts hegemony, counter-hegemony and organic intellectuals. The main question is what is the role of the organic intellectuals in acting with the masses in terms of realizing their social reality and leading the masses to be the protagonists of social change? In this sense, this study argues that a neighborhood could be influential in terms of creating organic intellectuals and canalizing residents into political activism. Here, the political organizations in the neighborhood is important in terms of creating an“alternative”to the existing political system by resisting to the political and cultural hegemony. This study uses the Gramscian concepts of common sense, folklore and language which lead the way to understand the relation between ideology and hegemony. With reference to Gramsci, the relation between intellectuals and the people is questioned in terms of establishing a counter-hegemonic project that necessitates not only economic but also an intellectual leadership. The study questions the relation of being an“organic intellectual”in Tuzluçayır linking the neighborhood to its space and history.