Color enhancement in the ornamental Red Zebra Cichlid, pseudotropheus estherae by addition of carotenoids to the diet
Kırmızı Zebra Ciklet, pseudotropheus estherae, balıklarında diyete karotenoid ilave edilmesi ile renk geliştirme
- Tez No: 718761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FRANK A CHAPMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Florida
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Anablim Dalı
- Bilim Dalı: Balıkçılık Temel Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Süs balıklarının rengi alıcıları cezbeden en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle, balıkların rengini etkileme yeteneği, bir alıcıyı çekme olasılığını artırabilir. Bu balıklardaki renk, pigmentlerle desteklenmiş diyetlerle beslenerek geliştirilebilir veya değiştirilebilir. Bu çalışmada, popüler bir süs balığı olan kırmızı zebra çiklit (Pseudotropheus estherae), farklı karotenoidler (organik pigmentler) ve karotenoidler içeren mavi-yeşil bir alg (siyanobakteri) olan Spirulina ile takviye edilmiş balık yemleriyle beslenmiştir. Dört deneysel diyet hazırlandı. Bunlardan Diyet 1, karotenoid pigmenti içermemektedir ve kontrol olarak olarak kullanılmıştır. Diyet 2 ve 3, sırasıyla astaksantin ve lutein karotenoidleri ile desteklenmiştir. Diyet 4 ise Spirulina ile desteklenmiş olup esas olarak zeaksantin ve β-karoten karotenoidlerini içermektedir. Hazırlanan bu özel diyetlerle beslenen kırmızı zebra cikletlerindeki pigmentasyon, Renk Görüntüleme Sistemi (CMVS) kullanılarak kontrol grubuyla karşılaştırıldı. Karotenoid takviyeleri içeren diyetle beslenen kırmızı zebra cikletlerinin renk değerleri, kontrol diyetiyle beslenen kırmızı zebra cikletlerinden önemli ölçüde farklıdır. Karotenoidlerle desteklenen diyetlerin kırmızı zebra cikletlerinde renk değişikliğine neden olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca, balıklar karotenoid destekli diyetleri kolayca kabul ettiler, sağlıklı kaldılar ve deneme süresi boyunca önemli ölçüde kilo ve boy kazandılar.
Özet (Çeviri)
The color of ornamental fish is one of the most important factors that attract buyers. Thus, the ability to influence the color of fishes can increase the probability of attracting a buyer. Color in these fishes can be enhanced or changed by feeding them diets supplemented with pigments. In this work, a popular ornamental fish, the red zebra cichlid (Pseudotropheus estherae) was fed fish diets supplemented with different carotenoids (organic pigments) and with Spirulina, a blue-green algae (cyanobacterium) that contains carotenoids. Four experimental diets were provided. Diet 1 did not contain a carotenoid pigment and was used as a control. Diets 2 and 3 were supplemented with the carotenoids astaxanthin and lutein, respectively. Diet 4, was supplemented with Spirulina, and contained mainly zeaxanthin and β- carotene carotenoids. Pigmentation in the red zebra cichlid fed the special diets was compared to the control group using a Color Machine Vision System (CMVS). Color values for the red zebra cichlid fed with the diet containing carotenoid supplements were significantly different from those of the red zebra cichlid fed the control diet. I conclude that diets supplemented with carotenoids induce a color change in red zebra cichlid. Moreover, fish readily accepted the carotenoid-supplemented diets, remained healthy, and gained significant weight and length during the trial period.