Uçak bakımda endüstri 4.0 uygulamaları ve örnek olaylar
Industry 4.0 in aircraft maintenance and case studies
- Tez No: 718786
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH CEMAL KUŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Sanayileşmede birinci devrim, buhar makinelerinin icadıyla, İkinci devrim elektriğin icat edilmesiyle başlamıştır. Üretimde otomasyona geçilmesi ve bilgisayar kontrollü üretim hücrelerinin oluşturulmasıyla üçüncü devrime geçilmiştir. Sistemlerin dijital ve otonom hale gelmesi endüstrinin dördüncü devrimi olarak kabul görmektedir. İnsanoğlunun birinci dev-rime kavuşması 1500 yıldan fazla zaman almışken, üçüncü devrime 200 yıl gibi bir sürede erişilmiştir. Henüz 100 yıl geçmemişken yeni bir dönüşüm dalgası yakalanmıştır. Günümüz dünyasında bizler hayatın pek çok alanında Endüstri 4.0 uygulamalarını yaşam kalitemizi artırması sebebiyle benimsemekteyiz. Endüstri 4.0 teknolojileri başlıca eğlence, tıp, mühen-dislik, otomasyon olmak üzere havacılık gibi önemli endüstrilerde kendisine yer bulmuştur. Dünya üzerinde pek çok havacılık şirketi Endüstri 4.0 uygulamalarıyla ticari uçuş-larda yolcularına daha keyifli bir yolculuk deneyimi yaşatmakta, arka planda da uçuş ope-rasyonlarını pratikleştirmektedir. Hatta en güvenli ulaşım yolu olan havayolunda yaşanan nadir kazalar bile Endüstri 4.0 bileşenleriyle incelenmektedir. İnsan, hataların temel kayna-ğıdır. Havacılıkta insan faktörüne bağlı olarak gelişen tüm hatalar özel otoriteler (Uluslara-rası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO)-Avrupa Havacılık Güvenliği Otoritesi (EASA)- Federal Havacılık Otoritesi (FAA) vb.) tarafından incelenmekte ve en aza indirilmeye çalışılmakta-dır. Pilotaj, hava trafik, bakım, lojistik, simülasyon gibi önemli havacılık kademelerinde Endüstri 4.0 uygulamalarına rastlanmaktadır. Bu çalışmada; Endüstri 4.0'ın havacılık operasyonlarının temel taşı olan uçak bakım alanındaki uygulamaları incelenmiş ve bu yeni teknolojilerin başta CN-235 uçağı olmak üzere hava araçlarında kullanımının nasıl olabileceği, uygulanması neticesinde uçak bakıma ve havacılığın genel işleyişine katabileceği avantajlar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The first revolution in industrialization started with the invention of steam engines, and the second revolution started with the invention of electricity. The third revolution was started with the transition to automation in production and the creation of computer-controlled production cells. It is accepted as the fourth revolution of the industry that systems become digital and autonomous. While it took more than 1500 years for mankind to reach the first revolution, the third revolution was reached in a period of 200 years. Before 100 years have passed, a new wave of transformation has been caught. In today's world, we adopt Industry 4.0 applications in many areas of life because they increase our quality of life. Industry 4.0 technologies have found a place for themselves in important industries such as entertainment, medicine, engineering, automation, and aviation. Many aviation companies around the world provide a more enjoyable travel experience to their passengers on commercial flights with Industry 4.0 applications, and make flight operations practical in the background. Even rare accidents in the airline, which is the safest mode of transportation, are examined with Industry 4.0 components. Man is the main source of errors. All errors that develop due to the human factor in aviation are examined by special authorities (International Civil Aviation Organization (ICAO)-European Aviation Safety Authority (EASA)-Federal Aviation Authority (FAA) etc.) and tried to be minimized. Industry 4.0 applications are encountered in important aviation units such as pilotage, air traffic, maintenance, logistics and simulation. In this study; The applications of Industry 4.0 in the field of aircraft maintenance, which is the cornerstone of aviation operations, are examined and how these new technologies can be used in aircraft, especially the CN-235 aircraft, and the advantages that can be added to aircraft maintenance and the general operation of aviation as a result of its application are emphasized.