Dijital ikiz çağının endüstriyel tasarım üzerindeki etkileri ve uygulamalarının incelenmesi
Examining the impacts and applications of the digital twin age on industrial design
- Tez No: 1009972
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZA BÖRKLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
Özet
Dijital ikiz teknolojisi, fiziksel üretim süreçlerinin dijital teknolojiler ile entegresi sonucu ortaya çıkan endüstri 4.0 sürecinin temel bileşenlerinden biri olarak, fiziksel sistemlerin, süreçlerin veya ürünlerin sanal ortamda modellenmesi, izlenmesi ve optimize edilmesini mümkün kılmaktadır. Bu çalışma, dijital ikiz teknolojisinin endüstriyel tasarım süreçlerine olan etkisini tasarımın aşamaları boyunca kapsamlı bir çerçevede ele almakta; tasarım doğruluğu, geliştirme süresi, kullanıcı deneyimi, maliyet etkinliği ve sürdürülebilirlik boyutlarında incelemektedir. Literatür taramasında incelenen güncel araştırmalar ve sektör raporları sonucunda dijital ikizlerin yalnızca mühendislik verimliliğini artırmakla kalmadığı, aynı zamanda tasarım süreçlerinde hataları erken tespit ederek tasarım doğruluğunu arttırdığı, prototipe olan ihtiyacı azaltarak maliyet etkinliği sağladığı, kullanıcı davranışlarından edindiği verileri tasarım kararlarına entegre etmesi sonusu kullanıcı odaklı tasarım yaklaşımını desteklediği ve ürün yaşam döngüsü boyunca çevresel açıdan sürdürülebilir ürün tasarımına da katkı sağladığı belirlenmiştir. Çalışma kapsamında Rolls-Royce firması vaka olarak seçilmiş ve firmanın uçak motoru üretiminde dijital ikizleri; performans takibi, bakım stratejisi gelişimi, hata tespiti, uçuş güvenliği arttırımı ve ergonomi optimizasyonu amaçlarıyla nasıl kullandığı analiz edilmiştir. Ayrıca Philips, Airbus ve Siemes gibi alanında lider firmaların dijital ikiz kullanımın nedenleri ve sonuçları da karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bulgular, dijital ikizlerin endüstriyel tasarım süreçlerinde inovasyonu hızlandıran, bakım döngülerini optimize eden, tasarım doğruluğunu artıran ve sürdürülebilir üretim stratejilerine yön veren bir paradigma dönüşümüne öncülük ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Digital twin technology, a key component of the Industry 4.0 process that emerges through the integration of physical manufacturing processes with digital technologies, enables the virtual modeling, monitoring, and optimization of physical systems, processes, or products. This study comprehensively examines the impact of digital twin technology on industrial design processes across all design stages, examining design accuracy, development time, user experience, cost-effectiveness, and sustainability. Based on current research and industry reports reviewed in the literature review, it was determined that digital twins not only increase engineering efficiency but also enhance design accuracy by identifying errors early in the design process, achieve cost-effectiveness by reducing the need for prototyping, support a user-centered design approach by integrating user behavior data into design decisions, and contribute to environmentally sustainable product design throughout the product lifecycle. The study selected Rolls-Royce as a case study, analyzing how the company uses digital twins in aircraft engine production for performance monitoring, maintenance strategy development, error detection, flight safety enhancement, and ergonomic optimization. Additionally, a comparative analysis was conducted to examine the reasons and consequences of digital twin use by leading companies such as Philips, Airbus, and Siemes. The findings demonstrate that digital twins are driving a paradigm shift in industrial design processes that accelerates innovation, optimizes maintenance cycles, improves design accuracy, and drives sustainable manufacturing strategies.