Sakin şehirlerin sürdürülebilir destinasyon pazarlaması üzerinde etkileri: Perşembe ilçesi örneği
Effects of cittaslows on sustainable destination marketing: The case of Perşembe district
  1. Tez No: 718865
  2. Yazar: EMRE CAN ORANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Turizm sektörü, ülkelerin ekonomisine destek sağlayan en önemli sektörlerden biridir. Sürekli ve devamlı turizm faaliyetlerine bağlı olarak yılın on iki ayı boyunca ciddi bir gelir kapısını oluşturmaktadır. Gelir seviyesinin artması turistik kentlerin tanınırlığının uluslararası düzeye ulaşmasıyla sağlanabilmektedir. Kentlerin yaşam kalitesini artırmak amacıyla kurulan 'cittaslow (sakin şehir) hareketi' de uluslararası tanıtımı önemli ölçüde etkilemektedir. Bu anlamda sakin şehir hareketine katılan kentler diğer destinasyonlara göre ön plana çıkmaktadır. Bunun sonucu olarak da kentin pazarlanması diğer kentlere göre de avantajlı bir durum oluşturabilmektedir. Bu çalışmada Sakin Şehirlerin (Cittaslow) destinasyon pazarlamasında etkisi üzerinde çalışılmıştır. Çalışma sahası olarak Ordu ilinin Perşembe ilçesi seçilmiştir. Ülkemizde sayısı 18'i bulan sakin şehirlerin, dünya genelinde 31 ülkede 278 üyesi bulunmaktadır. İnsanların bu kentleri görme ve/veya yaşama istekleri, bu kentlerin tanınırlığını artırmıştır. Bu kapsamda Perşembe ilçesinde yaşayan üniversite çalışanları, turizm alanında kamu ve özel sektör çalışanları ile görüşülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşme tekniğine göre hazırlanmış, iki bölümden oluşan mülakat forumu vasıtasıyla ve Covid-19 pandemisi sebebiyle görüşmeler kısıtlı imkanlar dahilinde gerçekleştirilmiştir. Akademisyenler ve turizm çalışanlarının sakin şehirlerin (Cittaslow) hareketinin önemini kavradıkları, destinasyon pazarlamasında önemli bir rol oynadığını belirtmişlerdir. Ayrıca kentin sahip olduğu özelliklerin tanıtılması hususunda değişik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The tourism sector is one of the most important sectors that provides support to the economy of countries. Depending on the continuous and continuous tourism activities, it constitutes a serious income door for twelve months of the year. The increase in the income level can be achieved by the recognition of touristic cities reaching the international level. The 'cittaslow (calm city) movement', which was established to improve the quality of life of cities, also significantly affects international promotion. In this sense, cities participating in the calm city movement stand out compared to other destinations. As a result, the marketing of the city can create an advantageous situation compared to other cities. In this study, the effect of Cittaslow on destination marketing has been studied. As the study area, Persembe district of Ordu province was chosen. Calm cities, numbering 18 in our country, have 278 members in 31 countries around the world. In this context, university employees living in the city of Persembe, public and private sector employees in the field of tourism were interviewed. Interviews were carried out with limited opportunities, through the interview forum, which was prepared according to the semi-structured interview technique, consisting of two parts, and due to the Covid-19 pandemic. They stated that academics and tourism professionals grasp the importance of the calm cities (Cittaslow) movement and play an important role in destination marketing. In addition, different suggestions have been made to introduce the features of the city.