Okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların anne-baba-çocuk iletişim becerileri ile sosyal problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin bazı değişkenlere göre incelenmesi
An investigation of the relationship between mother-father-child communication skills and social problem solving skills of 48-72 months-old children attending preschool education institutions according to some variables
- Tez No: 718866
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocukların anne-baba-çocuk iletişimi ile çocukların sosyal problem çözme becerisi arasındaki ilişkinin çocuğun yaş, cinsiyet, kardeş sayısı, doğum sırası, anne- babanın öğrenim durumu ve yaşı gibi değişkenlere göre incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2020-2021 eğitim öğretim yılı İstanbul ili Avrupa yakasında bulunan Avcılar ve Beylikdüzü ilçelerine bağlı resmi ve özel okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden 48-72 aylık çocuklarla ve anne-babasının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada yer alan çocukların ve anne-babanın bilgilerini elde etmek amacı ile“Genel bilgi formu”, anne-baba-çocuk iletişimini belirlemek için“Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı (ABÇİDA)”, çocukların sosyal problem çözme becerilerini belirlemek için ise“Wally Sosyal Problem Çözme Ölçeği”kullanılmıştır. SPSS Paket Programı aracılığı ile ölçeklerden elde edilen verilerin arasındaki etki ve ilişki testlerini yapmak için korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda anne-baba-çocuk iletişimi toplam puanı ile sosyal problem çözme becerisi toplam puanı arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki, anne-baba-çocuk iletişiminin“Dinleme”alt boyutu ile sosyal problem çözme becerisinin arasında pozitif yönde ve orta düzeyde ilişki,“Mesaj”alt boyutu arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. ), Konuşma alt boyutu arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Sözsüz İletişim ve Empati alt boyutlarında ise anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır“Konuşma”,“Sözsüz İletişim”ve“Empati”alt boyutlarında anlamlı bir ilişki bulunmadığı ortaya konulmaktadır. Regresyon analizi sonucunda anne-baba-çocuk iletişimi toplam puanı ile sosyal problem çözme becerisi arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between mother-father-child communication and social problem-solving skills of 48-72 month-old children attending pre-school education foundations is examined by taking into consideration the variables such as the child's age, gender, number of siblings, birth order, education status of the mother and father, ages and employment status of them. The research is carried out with the participation of 48-72 months old children attending public and private pre-school education foundations and their parents in Avcılar and Beylikdüzü districts on the European side of city of Istanbul in the 2020-2021 academic year.“General İnformation Form”is used to obtain the information of the children and parents in the study,“Anne-Baba-Çocuk İletişimini Değerlendirme Aracı (ABÇİDA)”is used to determine the mother-father-child communication, and the“Wally Social Problem-Solving Scale”is used to determine the social problem-solving skills of the children. Correlation and regression analyses were performed by means of the SPSS Package Program to test the effect and relationship between the data obtained from the scales. As a result of the correlation analysis; low-level positive meaningful relation between total score of mother-father-child communication and social problem-solving skills, medium level positive meaningful relation between“Listening”sub-dimension of mother-father-child communication and social problem solving skills, low-level positive meaningful relation between“Message”sub-dimension of mother-father-child communication and social problem solving skills exist. While it is revealed that there is no meaningful relation with“Speaking”,“Nonverbal Communication”and“Empathy”sub-dimensions, as a result of the regression analysis, it is concluded that there is a positive and low-level meaningful relation between the total score of mother-father-child communication and social problem-solving skills.