Agatha Christie's Hercule Poirot: His beginning and end
Agatha Christie'nin Hercule Poirot'u: Başlangıcı ve sonu
- Tez No: 718872
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET BELGİN ELBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hercule Poirot, Agatha Christie'nin yarattığı en seçkin ve ünlü dedektif karakterlerden biridir. Bunun birinci nedeni Poirot'nun görünüşü, ikincisi ise Christie'nin bir meydan okuma amacıyla yarattığı ve detektif romanı türünde üne sahil olmasını sağlayan detektif olmasıdır. Bu tezin amacı, bu ünlü detektifin başlangıcını ve sonunu, diğer bir deyişle, Poirot'nun kurmaca yaşamı boyunca çözdüğü ilk ve son vakayı incelemektir. Tezde bağlam incelemesi yönteminden yararlanılarak Christie'nin iki romanı ayrıntılı bir biçimde incelenecektir. İlk roman Poirot'nun ortaya çıktığı The Mysterious Affairs at Styles, ikinci roman ise Poirot'nun sonunu gösteren Curtain başlıklı eserdir. Tezde, iki roman arasındaki farklar ve benzerlikler roman kişileri, ortam ve polisiye vakalar açısından ortaya konacaktır. Böylece, Poirot'nun başlangıcı ve sonunun ortaya konması yoluyla, Agatha Cristie'nin anlatım teknikleri ve detektif türünün sosyal sorunları nasıl ele aldığı irdelenecektir. Çalışmada, ayrıca yazarın yaşamı hakkında bilgi verilerek eserlerine nasıl yansıdığı gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
Hercule Poirot is one of the most distinguish detective characters that Agatha Christie created: First, due to his appearance and second, because he is the first detective character that Chirstie created as a challenge for her, to start her experience and has her own outstanding fame in the detective genre. Therefore, the purpose of this thesis is to show the beginning of this detective and his end. In other words this study aims to show the first and the last case Poirot solves during his life time. By using a context analysis this thesis will analyze in details the two novels of Agatha Christie: first The Mysterious Affairs at Styles which spots Poirot's beginning, and the second is Curtain which spots his end. Through these two novels the thesis will present some differences and similarities concerning characters, settings, cases…ECT. Having a good knowledge about the beginning of Poirot and his end, the readers will be able to notice the author's techniques and how she deals with different issues especially social problems in such genre. In this study there will be some information about the author's life and how it is reflected in her works, also we will discover how the most distinctive detective Hercule Poirot will die.