Eskişehir sulu koşullarında denenen bazı buğday çeşit/hatlarının verim ve verim unsurlarının tespiti
Determination of yield and yield components on some genotypes in Eskişehir irrigated conditions
  1. Tez No: 718873
  2. Yazar: ABDULKADİR ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tahıllar ve Yemeklik Baklagiller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
-Bu çalışmada, Eskişehir sulanabilir şartlarında bazı ileri kademedeki buğday ıslah materyalinin tane verimi ve ekmeklik kalitesi yönünden standart çeşitler ile karşılaştırılması ve bölge şartlarına uygun yüksek verim ile yüksek kaliteli çeşit adaylarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Denemede, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsüne ait Yunus, Nacibey ve Alpu 01 çeşitleri ile uluslararası ıslah programından (IWWIP) gelen hatlar yer almıştır. Denemede kullanılan genotiplere ait bitki boyu, tane verimi, bin tane ağırlığı, hektolitre ağırlığı, protein oranı, SDS-sedimantasyon değeri, tane sertliği ve tane iriliği özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda incelenen özellikler bakımından elde edilen en düşük ve en yüksek değerler bitki boyu 90,16-118,3 cm, tane verimi 572,3-676,0 kg/da, bin tane ağırlığı 34,16-48,51g, hektolitre ağırlığı 78,10-82,13 kg, protein oranı %11,85-14,26, SDS-sedimantasyon değeri 56,01-76,90 ml, tane sertliği değerleri 28,00-52,33 SI ve tane iriliği 2,73-3,00 mm arasında olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda denemede yer alan 7, 1 ve 5 numaralı hatların verim ve diğer özellikleri yönünden ön plana çıktığı görülmüştür. Bu hatların bir yıl daha incelenmek üzere denemelerde yer alması uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
-In this study, it was aimed to compare advanced wheat breeding materials in terms of their grain yield, bread quality and to obtain wheat genotype candidates having high yield and quality characteristics in Eskisehir irrigated conditions. The study was established with Yunus, Nacibey, Alpu 01 varieties from Transitional Zone Agricultural Research Institute and wheat lines from International Breeding Programme (IWWIP) in the production season of 2019-2020. Some characteristics of wheat genotypes such as plant height, grain yield, thousand grain weight, hectoliter weight, protein ratio, sedimentation value, grain hardness and grain size were investigated in the experiment. Results showed that the lowest and highest values obtained in terms of the properties examined as a result of the research, 90.16 to 118,3 cm for plant height, 572,3 to 676,0 kg/da for grain yield, 34.16 to 48.51 g for thousand grain weight, and for hectoliter weight It was found that it was between 78.10 and 82.13 kg/hl, between 11.85 and 14.26 for protein ratio, between 56,01 and 76,90 ml for sedimentation value, between 28,00 and 52,33 SI for grain hardness values and between 2,73 and 3,00 mm for grain size. As a result of the study, it was seen that the lines 7,1 and 5 in the experiment came to the fore in terms of efficiency and other characteristics. It would be appropriate for these lines to take part in trials to be studied for another year.