Munzur çayı'nın yüzey sedimentinin klorofil bozunma ürünleri, organik karbon seviyelerinin belirlenmesi
Determination of chlorophyl decomposition products, organic carbon levels of surface sediment of Munzur stream
- Tez No: 718908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Günümüzde önemleri daha iyi anlaşılmaya başlayan sulak alanlar, nüfus artışı, düzensiz kentleşme, tarımsal faaliyetler sonucu hızla kirlenmektedir. Bu durumdan bu ekosistemlerde bulunan canlılar kadar çeşitli faaliyetlerinde suyu kullanan insanlar da zarar görmektedir. Tunceli ili Munzur Çayı üzerinde sanayi kaynaklı olmasa bile insan ve tarım kaynaklı atıkların su ve sedimentin üzerinde etkilerini gözlemlemek için farklı çayın doğduğu noktadan Tunceli İli 'ne kadar mesafeden belirlenen istasyonlardan alınan su ve kimyasal örnekleri laboratuar koşullarında incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wetlands, population growth, irregular urbanization is rapidly polluting as a result of agricultural activities. From this situation in these ecosystems People who use water in their various activities suffer as much as living creatures. Tunceli Even if not industrially sourced, human and agricultural wastes are water and To observe the effects of sediment on the Water and chemical samples taken from determined stations at a distance It is aimed to be examined under conditions.