Kemah ilçe merkezinin coğrafi etüdü
Geographicam survey of Kemah centre
  1. Tez No: 42698
  2. Yazar: ADEM BAŞIBÜYÜK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ KEMAH İLÇE MERKEZİNİN CO?RAFÎ ETÜDÜ Adem BAŞIBÜYÜK Danışman: Yrd.Doç.Dr.Abdullah KÖSE 1995, Sayfa: 142 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Abdullah KÖSE Araştırmamızın konusunu oluşturan Kemah İlçe Merkezi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde yer alır. Yönetim bakımından Erzincan iline bağlı olan Kemah'ın bu merkeze uzaklığı, yaklaşık 50 km.dir. Kemah ilçesinin yönetim alanı, 2354 km2, belediye yönetim bölgesinin alanı ise 2577 ha. dır. İlçe merkezinin Çarşı Mahallesindeki yükseltisi 1 100 m.dir. Güneyden Munzur dağlan, kuzeyden Karadağ ve kollarının çevrelediği Kemah kasabası, kendi adıyla anılan boğazın başlangıç kısmından 40 km. uzaklıkta vadi yamacında kurulmuştur. Munzur dağlarının esas yapısını oluşturan Eosen ve Üst Kretase kalkerleri sahadaki en yaygın jeolojik formasyonu oluşturur. Kuzeye doğru ise Miosen ve Oligosen arazileri geniş yayılış alanına sahiptir. Araştırma sahasmın suları Karasu ırmağı ve kollan (Kömür çayı, Tanasur çayı, Postu çayı) tarafından boşaltılmaktadır. Kamah'ta yıllık ortalama sıcaklık 10.8 °C, yıllık ortalama yağış ise 360.3 mm.dir. Karasal iklimin hüküm sürdüğü sahada, özellikle yaz aylannda etkili olan düşük yağış ve yüksek sıcaklık değerleri, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bir çok istasyondan farklıdır. Orman formasyonunun bulunmadığı Kemah ilçe merkezinin doğal vejetasyonu steptir. Kemah ilçe merkezinin 1990 Genel Nüfus Sayımı sonuçlanna göre nüfusu 3593'tür. Belirgin bir erkek nüfusu fazlalağı olan ilçe merkezinde ha.a 1.4 kişi düşmektedir. Ortalama aile büyüklüğü 4.8 olup ilçede çekirdek aile tipi yaygındır. Tanm ve hayvancılık faaliyetlerinin önemini kaybetmekte olduğu araştırma sahasında, çalışan nüfusun %64'ü hizmetler sektörü, %12'si tanm sektörü, %4'ü sanayi sektörü ve %20'si de diğerleri şeklinde dağılım göstermektedir. Kemah Kalesi'nin askerî ve stratejik önemi sayesinde araştırma sahasının yerleşme tarihi, günümüzden yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanır. Yerleşme dokusunun son derece dağınık olduğu Kemah, birbirinden uzak 10 mahalle yerleşmesinden meydana gelir. Doğu Anadolu Bölgesi'ni iç bölgelere bağlayan demiryolu hattı, ilçe merkezinden geçmektedir. Erzincan'a asfalt yol ile bağlanan Kemah ilçesinin köylerle bağlantısı,II stabilize yollar ile sağlanır. Araştırma sahasında önemli sayılabilecek doğal ve beşerî turistik kaynaklar mevcuttur. Araştırma bölgesinde göç hareketi hızlıdır. Artan nüfiisun ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik kaynaklarının yetersiz oluşu, bu göçün en önemli nedenidir. Ayrıca, bölgede son yıllarda etkili olan toplumsal terör olayları, bu göç hareketinin daha da hızlanmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Ph.D.Thesis GEOGRAPHİCAM SURVEY OF KEMAH CENTRE Adem B AŞIBÜYÛK Supervisor: Yrd.Doç.Dr.Abdullah KÖSE 1995, Page: 142 Jury: Yrd.Doç.Dr.Abdullah KÖSE Town centre of Kemah which is the subject matter of our study, is in the upper Euphrates section of Eastern Anatolia Region. Kemah, a town of Erzincan, is 50 km. far from this proöince. Measurement of surface of Kemah including its villages is 2354 square km., and of municipal administration district is 2577 ha. Altitude of Kemah in Çarşı quarter is 1 100 m. Kemah surrounded by Munzur Mountains from the South and by Karadağ and its extensions from North, has been settled on a slope of the valley 40 km. far away from the beginning part of the gorge named Kemah just like the town. Eosen and upper Kretase calcers which form the essential structure of Munzurs, are the commonest geological formation in the area. In the north, Miosen and Oligosen type fileds have wide surface of area. Waters of our field of study have been being carried by the river Karasu and its subdivisions (Kömür stream, Tanasur stream and Postu stream). Annual average temperature in Kemah is 10.8 °C and average rainfall is 360.3 mm. In the field where continental climate exists rainfall and high temperature valves effective especially in summer are different from, that of many fields in Eastern Anatolia. Kemah district where there is no forest formation, has steppes as natural vegetation. Population of town centre of Kemah according to general census of 1990 is 3593. Male population dominates and intensity of population is 1.4 in each ha. in the town. Average family largenss is 4.8 and core family type is comman. In Kemah where agricultural and stock-breeding activities lost importance gradually, 64% of working population is in servicing sector, 12% in agriculture, 4% in industry and 20% is in otter sectors. Through the importance of Kemah Citadel in military and strategial aspects, history of settlement of Kemah goes back to teh time which is about 3000 years ago. Kemah which has a very scattered type of settlement consists of 10 quarters which are for away from one another. The railway line which connects Eastern Anatolia Region with inner districts, passes through Kemah town centre. It has an asphalt road to Erzincan province andIV ordinary roads (without asphalt) to its villages. There are natural and touristic sources which may be considered importnat. Movement of migration in our study area is very rapid. The most prominent reason for this is in sufficiency of economical sources to fulfill the needs of increasing population. In addition, terrorist events which has become effective in the region caused.this migration to be faster.