Şehir içi arazi kullanım yönünden Tunceli
Tunceli in terms of land use within the city
- Tez No: 437320
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Araştırmaya konu olan Tunceli şehri, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde yer alan Tunceli ilinin yönetim merkezidir. Çalışmada, doğal ve beşeri kaynakların tespitine dayalı olarak şehirde arazi kullanımının nasıl şekillendiği, mevcut arazi kullanımından elde edilen bilgi ve bulgularla da arazi kullanımının nasıl planlanabileceğine ilişkin öneriler getirilmiştir. Şehirde arazi kullanımını etkileyen en önemli doğal unsur yeryüzü şekilleridir. Genel itibariyle Munzur vadisi boyunca kuzey güney yönünde uzanan yerleşmenin kuzeyi dağlık ve engebeliyken güneyin yükseltisi daha azdır. Kuzeyde yer alan ve üç taraftan şehri çevreleyen dağlık alan ve doğusunda uzanan Munzur Çayı şehrin kuzey ve doğu yönünde ilerlemesini engellemiştir. Şehir içinde doğal ortamın insanın kullanımına sunduğu orman- fundalık- kayalık alanlar arazi kullanımında alan olarak öncelikli yere sahiptir. Jeomorfolojik ve mevcut toprak özelliklerinin tarım faaliyetine uygun olmaması sebebiyle tarım faaliyetinin yapıldığı yerler oldukça sınırlıdır. Şehirde atölye, imalat tipi sanayi yapıldığı alanlar dışında büyük sanayi alanları bulunmamaktadır. En önemli ekonomik sektörü hizmet sektörü oluşturmaktadır. Hizmet sektöründe de kamu çalışanlarının payı büyüktür. Şehrin kentsel idari alan sınırları içerisinde yer almasa da, Tunceli ilinin geneli alternatif turizm kaynakları açısından zengindir. (Bitki ve hayvan türlerinin çeşitliliği, kültür turizmi, dağcılık, kayak turizmi gibi) Turizmdeki planlama ve alt yapı gibi sorunlara çözüm yolları aranması, mevcut turizm potansiyelini tanıtıcı ve pazarlama amaçlı olarak şehrin turizm faaaliyetlerinin odak noktası haline getirilmesi ekonomik anlamda gelişmesini de sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The city of Tunceli which is the subject to this research is the administrative center of the province of Tunceli that is located on the Upper Euphrates Region of the Eastern Anatolia Region. In this study, recommendations based on the identification of natural and human resources were offered regarding how the use of the land is shaped in the city, how the use of the land can be able to be planned with the information and findings obtained from the existing land usage. The landforms are the most significant natural element that is influencing the land usage in the city. In general terms, while the north side of the settlement that is extending in the north-south direction along the Munzur valley is mountainous and hilly, the elevation of the south is lower. The Munzur Brook that is located in the north and extending in the mountainous area and east, surrounding the city from three sides has prevented the progress of the city towards the north and east direction. The forest – heather – rocky areas which the natural environment in the city presents to the use of people have a prominent place as a field in the land usage. The places where the agricultural practices performed are quite limited; due to the geomorphologic and existing soil properties are not appropriate for the agricultural activities. There are no large industrial areas in the city except the areas where the manufacturing type of industry is performed and workshops. The service sector constitutes the most important economic sector. The share of the public employees is great also in the service sector. Although the city is not included in the urban administrative area boundaries, Tunceli province is rich in general in terms of alternative tourism resources (Such as the diversity of plant and animal species, cultural tourism, mountaineering, ski tourism). The search for the solutions to the problems such as planning and infrastructure of tourism, brought into the focal point of the city's tourism activities will also ensure the development in the economic sense.