Ailelerin okul ekosistemine dahil olma sürecinde okul öncesi eğitim kurumu müdürlerinin izledikleri stratejilerin incelenmesi
Examination of the strategies the pre-school education institution principals follow during the process of involving the parents with the school ecosystem
- Tez No: 718938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitime devam eden çocukların velilerinin okul ekosistemine dahil olmaları ile ilgili kurum müdürlerinin görüşleri ve aile katılım çalışmalarına yönelik izledikleri stratejileri deneyimlerine dayanarak incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını Bakırköy, Küçükçekmece ve Başakşehir bölgelerindeki okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 18 okul öncesi eğitim kurumu müdürü oluşturmaktadır. Çalışma nitel araştırma desenlerinden biri olan olgubilim deseni kullanılarak yürütülmüştür. Olgubilim araştırmalarının başlıca veri toplama araçlarından olan görüşme yöntemi tercih edilmiştir. Görüşme yöntemiyle katılımcıların demografik profiline ve araştırmanın amacına yönelik hazırlanan sorulara yanıt aramak adına yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmada veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak kodlar belirlenmiş, kodların analiz edilmesi ile tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Bulgular katılımcıların ilgili ifadelerine doğrudan alıntılarla yer verilerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda bulgulardan elde edilen 9 tema (müdürlerin aile katılımına ilişkin görüşleri, olumlu okul iklimini oluşturma, okul-aile işbirliği, planlama, iletişim, aile katılımında bilgilendirme, aile katılımında rehberlik, aile katılımına yönelik farkındalık ve aile katılımından beklentiler) ile temalardan toplam 21 alt tema ortaya çıkarılmıştır Araştırma sonucunda okul öncesi eğitim kurumu müdürlerinin aile katılım çalışmalarının uygulanmasını önemsedikleri, aile katılım çalışmalarının çocuğun akademik ve bireysel gelişimini desteklediği, yöneticilerin, öğretmenlerin ve ailelerin aile katılım çalışmalarına çocuğa olan katkısının bilinciyle yaklaşmaları gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu araştırma, okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan kurum müdürlerine aile katılım çalışmaları ile ilgili uygulamada karşılaşılabilecek sorunlara ve çözümlere yönelik farklı bakış açıları sunmaktadır. Bu çalışma ile okul öncesi kurum müdürlerine, üniversitelere ve politik karar alıcılara yanı sıra ileride gerçekleştirilebilecek araştırmalara yönelik öneriler de verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the opinions of the pre-school education institution principals regarding the inclusion of the parents in the school ecosystem and the strategies they follow for family participation efforts based on their experiences. The participants of the research are 18 pre-school education institution principals who hold office in pre-school education institutions in Bakırköy, Küçükçekmece and Başakşehir regions. The study has been conducted as qualitative research in phenomenological design. The data has been collected by interview method, in accordance with which semi-structured interview forms have been utilized in order to find answers to questions regarding the demographic profile of the participants and the purpose of the research. The codes were designated by the analysis of the data which were analyzed with the content analysis method and the themes and sub-themes were created by analyzing the codes. The findings were interpreted by giving direct quotations to the relevant statements of the participants. As a result of the research, 9 themes (principals' views on family participation, creating a positive school climate, school-family cooperation, planning, communication, information in family participation, guidance in family participation, awareness of family participation and expectations from family participation) and a total of 21 sub-themes have been obtained from the findings. The results indicate that pre-school education institution principals care about the implementation of family participation efforts, and that family participation efforts support the academic and individual development of the child, therefore, administrators, teachers and families should approach family participation efforts with the awareness of their contribution to the child. This research presents different perspectives on the problems and solutions that principals of pre-school education institutions may encounter in their family participation efforts. This study also provides suggestions for pre-school education institution principals, universities, political decision makers, as well as for future research.