Resmi ortaokullardaki öğretmenlerin yöneticilerine duyduğu güven ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship of teachers' trust to their leaders and organizational commitment at public secondary schools
- Tez No: 718950
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BALYER, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğretmen görüşlerine göre resmi ortaokullarda görevli öğretmenlerin yöneticilerine duyduğu güven ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiş olup nicel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş iline bağlı Dulkadiroğlu ilçesinde görevli MEB'e bağlı resmi ortaokullardaki tüm öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen 310 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verilerini toplamak için:“Yöneticiye Güven Ölçeği (YGÖ) ile Örgütsel Bağlılık Ölçeği (ÖBÖ)”ölçme araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 ile Jamovi istatistik programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin yöneticiye duydukları güven ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin oldukça yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. Araştırmada ele alınan konular için araştırmacı tarafından belirlenen sosyodemografik değişkenlere göre ise şu sonuçlar elde edilmiştir: öğretmenlerin yöneticiye duydukları güvenin“eğitim durumu, medeni durum, mesleki kıdem ve aynı okulda çalışma süresi”değişkenlerinde anlamlı farklılık olduğu tespit edilmişken,“cinsiyet ve yaş”değişkenlerinde ise anlamlı farklılık elde edilmemiştir. Öğretmenlerin örgütsel bağlılıklarında“mesleki kıdem ile aynı okulda çalışma süresi”değişkenlerinde anlamlı farklılık olduğu, diğer değişkenlerde (cinsiyet, eğitim durumu ve medeni durum) ise anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda ise iki konu arasındaki ilişki araştırılmış olup öğretmen görüşlerine göre; yöneticiye duyulan güven ile öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları arasında pozitif yönlü orta düzey bir ilişki olduğu saptanmıştır. Yapılan regresyon analizi sonucunda ise öğretmenlerin yöneticiye duydukları güvenlerinin örgütsel bağlılıklarını % 20 oranında yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out the relationship between the teachers' trust to their leaders and their organizational commitment regarding the teachers' views at public secondary schools. In this regard, the study which is designed on the relational scanning model is a quantitative research. The universe of this study is composed of all the teachers working in public secondary schools of Ministry National Education in Dulkadiroğlu, the district of Kahramanmaraş during the 2020-2021 academic year.The sample of this study consists of 310 teachers applying simple random sampling method. Organizational commitment scale (OBO) and trust to the leaders scale (YGO) were performed in this study to collect the data. The data obtained in the study was processed using SPSS 22.0 using Jamovi statistical programs. According to the findings of the study, it was determined that the correlation between the teachers' trust to their leaders and their organizational commitment is very high. According to the sociodemographic variables examined by the researcher for the subjects in the study, the following findings were obtained: there was a significant difference in the variables of educational status, marital status, professional seniority and working time at the same school in the scale of trust to the leaders, yet no significant difference was observed in the variables of gender and age. In terms of organizational commitment, there was a significant difference in the sociodemographic variables of the teachers, such as professional seniority and working time at the same school, yet no significant difference in the other variables (gender, educational status and marital status). According to the findings, the correlation between the two subjects were investigated and it was determined that there was a moderate positive correlation between the teachers' trust to the school leaders and their organizational commitment. At the end of regression analysis, it was predicted that teachers' trust to their leaders and their organizational commitment was 20 %.