Eğitim yönetiminde kuram, araştırma ve uygulama bütünlüğünün incelenmesi
Investigation of theory, research and practice integrity in educational administration
- Tez No: 610792
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN SEZGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 487
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim yönetiminde kuram, araştırma ve uygulama bütünlüğünü incelemektir. Bu amaçla kuram, araştırma ve uygulama bütünlüğünü engelleyen durumlar ve bütünlüğü sağlamaya yönelik öneriler araştırılmış, okul yöneticileri ve öğretmenlerin araştırma deneyimleri, mesleki uygulamalarında kuramsal ve araştırma temelli bilgi kullanım durumu ve biçimleri, kullanım sürecinin belirleyicileri incelenmiştir. Araştırma karma yöntem paradigmasına göre tasarlanmıştır. Araştırma deseni olarak nicel ve nitel yöntemlerin aynı anda yürütüldüğü yakınsayan paralel desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde evren, Samsun ilinin sekiz ilçesinde yer alan resmi ilkokul ve ortaokullarda 2017-2018 eğitim öğretim yılında görev yapan okul yöneticileri ve öğretmenlerden oluşmaktadır. Bu evrenden oranlı tabakalı örneklem yolu ile belirlenen örneklemde 814 öğretmen, 180 okul yöneticisi bulunmaktadır. Araştırmanın nitel bölümünde katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kar topu örnekleme ile belirlenmiştir. Çalışma grubunda lisansüstü eğitimi olan 14 okul müdürü ve 16 öğretmen ile eğitim yönetimi alanında görev yapan 10 akademisyen yer almıştır. Araştırmanın nicel bölümünde araştırmacı tarafından geliştirilen;“Kişisel Bilgiler”, kavramsal, araçsal ve sembolik olmak üzere üç boyuttan oluşan“Kuramsal ve Araştırma Temelli Bilgi Kullanımı Ölçeği (KATBKÖ)”ile farkındalık, beceri, örgütsel faktörler ve iletişim faktörlerinden oluşan“Kuramsal ve Araştırma Temelli Bilgi Kullanımı Belirleyicileri Ölçeği (KATBKBÖ)”nin yer aldığı veri toplama aracı kullanılmıştır. Nitel bölümde ise okul müdürü, öğretmen ve vii akademisyenler için yarı yapılandırılmış görüşme formları tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda alt problemlere uygun istatistiksel testler kullanılmış, nitel bölümünde veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda eğitim yönetiminde kuram, araştırma ve uygulama bütünlüğünün yeterli ölçüde ve nitelikte sağlanamadığı belirlenmiştir. Araştırmanın nicel bölümünde ulaşılan sonuçlar şu şekilde özetlenebilir: Okul yöneticileri ve öğretmenlerin mesleki hayatlarında kuramsal ve araştırma temelli bilgiyi araçsal, kavramsal ve sembolik amaçlı kullanabileceği, kuramsal ve araştırma temelli bilgi kullanımı konusunda farkındalık ve becerilerine yönelik bireysel algılarının olumlu olduğu, görev yaptıkları okullardaki örgütsel faktörlerin kuramsal ve araştırma temelli bilgi kullanımı için uygun olduğunu düşündükleri görülmüştür. Katılımcılar, iletişim faktörlerinin okul yöneticileri ve öğretmenlerin kuramsal ve araştırma temelli bilgi kullanımını olumlu etkileyeceğine inanmaktadır. Araştırma deneyimi kapsamında ulaşılan sonuçlara göre ise okul yöneticileri ve öğretmenlerin bu deneyime büyük ölçüde sahip olmadığı görülmüştür. KATBKÖ alt boyutlarında okul yöneticisi ve öğretmen görüşleri farklılaşmazken KATBKBÖ'nden sadece örgütsel faktörler boyutunda okul yöneticileri lehine anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Bir başka sonuca göre farkındalık ve becerinin okul yöneticilerinin kavramsal ve sembolik kullanımını, farkındalık ve iletişim faktörlerinin araçsal kullanımı yordadığı tespit edilmiştir. Öğretmenlerin kavramsal kullanımı üzerinde farkındalık, beceri, örgütsel faktörler ve iletişim faktörlerinin tamamının anlamlı yordayıcı olduğu görülürken; farkındalık, beceri ve iletişim faktörlerinin araçsal ve sembolik kullanımı yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın nitel bölümünde ulaşılan sonuçlardan bazılarına göre; eğitim yönetimi disiplinler arası uygulamalı bir disiplindir. Eğitim yönetiminin temel amaçları; alanın kuramsal ve uygulama boyutlarının ihtiyaç duyduğu bilgi birikimini alanla ilgili araştırmalar yaparak ve bilimsel makaleler üreterek geliştirmek ve uygulayıcıların mesleki süreçlerde karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmektir. Eğitim yönetiminin uluslararası bağlamda kuramsal alt yapısı giderek güçlenmekle birlikte alanın eklektik görüntüsü devam etmekte ve eğitim yönetimine özgü kuram geliştirme girişimleri sınırlı kalmaktadır. Türkiye'de ise alanda batı kökenli kuram ve kavramları uyarlama ve aktarma anlayışı devam etmektedir. Araştırma üretimi açısından eğitim yönetiminde uluslararası düzeyde yeterli ölçüde ve nitelikte araştırma yapıldığı, Türkiye bağlamında araştırma üretiminin nicel olarak yeterli olduğu ancak nitelik sorunu taşıdığı belirlenmiştir. Türkiye'de araştırmaların uygulamadaki sorunlara cevap arama kaygısı taşımaktan çok kariyer odaklı üretildiği sonucuna ulaşılmıştır. Okul müdürleri ve öğretmenlerin kuram, araştırma ve uygulama kavramlarına yönelik kavram yanılgıları bulunmamış ve kavramların birbiriyle ilişkili olarak değerlendirildiği görülmüştür. Okul müdürleri ve öğretmenler eğitim araştırmalarının temel amaçlarının eğitim-öğretim sorunlarına çözüm getirme ve niteliği artırma olduğunu belirtirken okul müdürleri ayrıca bireyi ve toplumu geliştirme amacına vurgu yapmışlardır. Okul müdürleri ve öğretmenlere göre nitelikli bir araştırmanın en temel iki özelliği; somut bir probleme yönelik olma ve sonuç ve önerilerin uygulanabilir olmasıdır. Okul müdürü ve öğretmenler kuramsal ve araştırma temelli bilginin faydalı, güvenilir ve viii önemli olduğunu düşünmektedir. Kuramsal ve araştırma temelli bilgiden yararlanmanın okul müdürlerine ve öğretmenlere mesleki ve bireysel faydaları bulunmaktadır. Okul müdürlerinin araştırma yapma deneyimleri sınırlı iken öğretmenler bilimsel araştırma yapmakta ve bilimsel faaliyetlere katılmaktadır. Okul müdürleri ve öğretmenler son bir yılda kuramsal ve araştırma temelli bilgiyi kavramsal, araçsal ve sembolik amaçlı kullanmışlardır. Akademisyenler, araştırma sonuçlarının uygulayıcılara transfer edilmesi konusunda, akademisyenlerin sorumluluğu olduğunu düşünmektedir. Eğitim yönetiminde kuram, araştırma ve uygulama bütünlüğü yeterli düzeyde sağlanamamakta ve bunun öğretmenler ve okul yönetim ekiplerinden, akademisyenlerden, MEB'den, üniversitelerden, yetersiz iletişim ve iş birliğinden kaynaklanan çok sayıda nedeni bulunmaktadır. Kuram, araştırma ve uygulama bütünlüğünün sağlanabilmesi için okul müdürleri ile öğretmenlere, akademisyenlere, üniversitelere ve MEB'e düşen sorumluluklar bulunmaktadır. Bu sorun, bütüncül bakış açısıyla ele alınarak ve tüm paydaşların bir araya gelerek çözebileceği çok boyutlu bir özellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the integrity of theory, research and practice in educational administration. For this purpose, the reasons that impede the integrity of theory, research and practice and the suggestions to ensure the integrity have been investigated and the research experiences of the school principals and teachers and also the extent, forms and determinants of the utilization of theoretical and research-based knowledge in their professional practices have been examined. The research was designed according to the mixed method paradigm. Convergent parallel pattern in which quantitative and qualitative methods were conducted simultaneously was used as the research design. In the quantitative part of the research, the universe consists of school administrators and teachers working in the official primary and secondary schools in eight districts of Samsun in the 2017-2018 academic year. There are 814 teachers and 180 school administrators in the sample which was determined by proportional stratified sampling from the universe. In the qualitative part of the research, the participants were determined by using criterion sampling and snowball sampling methods. The study group consisted of 14 school principals, 16 teachers with postgraduate education and 10 academicians working in the field of educational administration. In the quantitative part of the research, data collection tool developed by the researcher which includes“Personal Data”,“Questionnaire About the Use of Theoretical x and Research Based Knowledge (QAUTRBK)”consisting of three dimensions, conceptual, instrumental and symbolic;“Questionnaire About Determinants of the Use of Theoretical and Research Based Knowledge”composed of awareness, skills, organizational and communication factors was used. In the qualitative section, semi-structured interview forms were designed for school principals, teachers and academicians. In the qualitative part of the study, while analyzing the data with descriptive analysis technique, statistical tests suitable for sub-problems in quantitative dimension were used. According the results of the research, it has seen that the integrity of theory, research and application in educational administration can not be ensured in sufficient scale and quality. The results obtained in the quantitative part of the research can be summarized as follows: School administrators and teachers used theoretical and research based knowledge for instrumental, conceptual and symbolic purposes in their profession lives. School administrators and teachers on the use of theoretical and research based knowledge; stated that they have sufficient awareness and skills and organizational factors are suitable for the use of theoretical and research based knowledge and communication factors will increase the use of theoretical and research based knowledge. According to the results of the research experience, school administrators and teachers do not have this experience to a large extent. While the opinions of school administrators and teachers did not differentiate in the use and sub-dimensions of theoretical and research based knowledge, there was a significant difference between the determinants of theoretical and research based knowledge use in favor of school administrators only in terms of organizational factors. According to another result, it was seen that awareness and skill predicted conceptual and symbolic use of school administrators and awareness and communication factors predicted instrumental usage. While awareness, skill, organizational and communication factors were all significant predictors of teachers' conceptual use; it was concluded that awareness, skills and communication factors predicted instrumental and symbolic use. According to some of the results obtained in the qualitative part of the research; education management is an interdisciplinary applied discipline. The main objectives of educational administration are to develop the knowledge needed by the theoretical and practical dimensions of the field by conducting research and producing scientific articles related to the field and to produce solutions to the problems faced by practitioners in professional processes. Although the theoretical infrastructure of educational administration is strengthening in the international context, the eclectic appearance of the field continues and attempts to develop theories specific to educational administration remain limited. In Turkey, the Western origin theories and concepts are adapted and transferred. In terms of research production, it has been determined that adequate and qualified research has been done at international level in education management, whereas in the context of Turkey, research production is quantitatively sufficient but has a quality problem. It has been stated that research in Turkey has been produced with a career focus rather than a concern of searching for answers to the problems in practice. School principals and teachers do not have misconceptions about the concepts of theory, research and practice xi and evaluated these concepts in relation to each other. School principals and teachers stated that the most important aims of educational research were to provide solutions to education problems and to increase the quality, while school principals also emphasized the aim of improving the individual and society. According to school principals and teachers, the two main features of a qualified research are; to address a concrete problem and the applicability of conclusions and recommendations. School principals and teachers believe that theoretical and research based knowledge is useful, reliable and important. There are professional and individual benefits to school principals and teachers of taking advantage of theoretical and research based knowledge. While school principals have limited research experience, teachers conduct scientific research and participate in scientific activities. School principals and teachers have used theoretical and research based knowledge for conceptual, instrumental and symbolic purposes in the last year. Academicians believe that it is the responsibility of academicians to transfer research results to practitioners. The integrity of theory, research and practice in educational administration is not ensured sufficiently and there are numerous reasons for this arising from school principals, teachers and school management teams, academics, Ministry of National Education, universities, inadequate communication and cooperation. In order to ensure the integrity of theory, research and practice, school principals and teachers, academicians, universities and Ministry of National Education have responsibilities. This important problem has a multidimensional structure that can be solved by taking a holistic perspective and bringing together all stakeholders.