Improvement of temporal resolution of FMRI data for brain decoding
Beyin şifresi çözümü için FMRG verisinin zamansal çözünürlüğünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 718969
  2. Yazar: EMEL VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATOŞ TUNAY YARMAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, beynin durumları ile problem çözme aşamaları olan planlama ve yürütme arasındaki haritalamanın doğruluğunu artırmayı hedefliyoruz. Haritalamayı oluşturan bir hesaplama modeli oluşturmak için, Londra Kulesi problemini çözen deneklerden elde edilen bir fMRG veri seti kullanılmıştır. fMRG verileri, beyin metabolizmasında bölgesel ve zamana göre değişen değişiklikleri sağladığı için bu problem için uygun bir veridir. Ancak, fMRG verilerini kullanarak model geliştirmek kolay değildir. Genellikle fMRG verileri, tarayıcı sınırlamaları nedeniyle az bir örnek miktarına sahipken çok büyük bir nitelik vektörüne sahiptir. Bu sınırlamaların üstesinden gelmek ve haritalama performansını artırmak için iki yöntem öneriyoruz. Her iki yöntemin de ön işleme yaptığımız bir ön aşaması vardır. Ön işleme aşaması, özellik seçimi ve beyazlatmayı içerir. Önerilen yöntemler, verilerin uzamsal ve zamansal yapısını kullanan polinom regresyon ve sinir ağları ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to increase the accuracy of the mapping between the states of the brain and problem-solving phases namely planning and execution. To create a computational model to generate the mapping, an fMRI dataset obtained from subjects solving the Tower of London problem has been used. fMRI data is suitable for this problem as it provides regional and time-varying changes in brain metabolism. However, developing the model using fMRI data is not trivial. Generally, fMRI data has a very large feature vector while having a small sample size due to the scanner limitations. We propose two methods to overcome these limitations and increase the mapping performance. Both methods have a preliminary stage where we perform preprocessing. Preprocessing stage includes feature selection and whitening. The proposed methods are built with polynomial regression and neural networks utilizing the spatial and temporal nature of the data.