Akçakoca ilçesindeki çocuk parklarındaki yer tespitlerinin hava kirliliği açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the playground locations in Akçakoca in terms of air pollution
- Tez No: 718984
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN DEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Düzce iline bağlı Akçakoca ilçesindeki 5 farklı lokasyonda bulunan çocuk parklarında, yaz ve kış mevsimlerinde, 3 aylık periyotlarda partikül madde ölçümleri (PM2.5 ve PM10) yapılmış ve sonuçları sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda liman bölgesinde, trafik yoğunluğunun olduğu anayol bölgesinde ve sanayi bölgesinde partikül madde konsantrasyonlarının yönetmelik sınır değerlerinin altında olmasına rağmen yüksek olduğu tespit edilmiş, bu durumun değerlendirilerek çocuk parklarının konumlandırılmasının gerekliliği öngörülmüştür. Özellikle yeşil alanlara yakın bölgelerdeki çocuk parklarında düşük partikül madde konsantrasyonları tespit edilmiştir. Bu çalışmada Osmaniye parkı bu açıdan en iyi sonuçlara sahiptir. Mevsimsel olarak karşılaştırma yapıldığında, kış mevsimi partikül madde konsantrasyonlarının, yaz mevsimine göre yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Hava kirleticilerine maruziyette çocukların daha hassas olması, onların daha sağlıklı ortamlarda oyunlar oynayabilmesi için bu araştırmaların süreleri, lokasyon olarak daha fazla parkların değerlendirilmesi ve bunun tüm boyutlarıyla incelenmesi önem arz etmektedir. Elde edilen sonuçlar; oyun parklarının anayol ve caddelerde, sokak kenarlarında konumlandırılmasının, trafik sebebiyle uygun olmayacağı sonucunu ortaya çıkartmaktadır. Ek olarak limana yakın bölgelere konumlandırılması da uygun olmayacağı görülmüştür. Dolayısıyla, çocuk oyun parklarının yerlerinin, mümkün olduğunca ağaçlarla çevrili ve özellikle trafiğin olabildiğince uzağında olan bölgelerde seçilmesi, bünyesi daha düşük olan çocukların sağlığı açısından önemli faydalar getireceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, particulate matter measurements (PM2.5 and PM10) were made at 3-month periods in summer and winter seasons in playgrounds located in 5 different locations in Akçakoca district of Düzce province and the results were presented. In line with the results obtained, it has been determined that the particulate matter concentrations of the port area, the main road area with traffic density and the industrial zone are still high, although they are below the limit values of the regulation. Particularly low concentrations of particulate matter have been detected in playgrounds in areas close to green areas. In this study, Osmaniye park has the best results in this respect. When seasonally compared, it was concluded that winter particulate matter concentrations were higher than summer seasons. In order for children to be more sensitive to exposure to air pollutants and for them to play games in healthier environments, it is important to evaluate the duration of these studies, to evaluate more parks in terms of location, and to examine it in all its dimensions. The results obtained; it concludes that the positioning of playgrounds on highways and streets and on street edges will not be suitable due to traffic. In addition, it was seen that it would not be suitable to be located in areas close to the port. Therefore, it is thought that choosing the locations of children's playgrounds in areas as tree-lined as possible, especially in areas as far away from traffic as possible, will bring significant health benefits for children with lower bodies.