Anti-Mining Movements in Turkey: Bergama and Cerattepe Cases
Türkiye'de maden karşıtı hareketler: Bergama ve Cerattepe'den örnekler
- Tez No: 718985
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÇİN KENTMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tez, Türkiye'deki maden karşıtı hareketlerin politika yapımı ve sivil toplum gibi kilit alanlara olan etkilerini anlama girişimidir. Bergama ve Cerattepe'deki madencilik karşıtı hareketlerin yapılanmalarını, söylemlerini ve bu hareketlerin yarattığı etkiler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bunun için, gazete haberleri ve basın açıklamaları kullanılarak bir Söylem Analizi gerçekleştirilmiş ve Çevre Adaleti çerçevesinde incelenmiştir. Toplumsal hareket literatürünün farklı konsept ve teorilerini incelenmesinin ardından çalışmanın sonucunda her iki hareketin de çok benzer süreçler geçirdiği ve aynı olumsuz sonuçlarla politika yapımını etkilemediği görülmüştür. Bu tez çalışması maden karşıtı hareketler ve söylemsel olanakları inceleyen literatüre katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an attempt to understand the impact of anti-mining movements at key spheres such as policymaking and civil society in Turkey. By examining two anti-mining movements, Bergama and Cerattepe, the thesis discusses the dynamics of internal mobilization, movement discourse and their impact on movement capacity and success comparatively. To this end, this study conducted a discourse analysis using newspaper articles and press releases and analyzed how they used environmental justice frame. Having reviewed different concepts and theories in the social movement literature, the study has found that both movements have gone through very similar processes and received same negative results of unchanged policies. The thesis will contribute to the growing literature on movements against mining and the discursive opportunity structure model (DOS).