Fast EEG based biometrics via mean curve length
Ortalama eğri uzunluğu kullanılarak gerçekleştirilen hızlı EEG tabanlı biyometri
  1. Tez No: 718994
  2. Yazar: REZA YAHYAEI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. TOLGA ESAT ÖZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Elektroensefalografi (EEG) tabanlı biyometri, son zamanlarda ilgi çekici bir araştırma konusu olmuştur. Birçok modern yöntem önerilmiş ve tanıma oranında %95in üzerinde tatmin edici performanslar elde edilmiştir. Özellikle, spektral bantlara ve fonksiyonel bağlantısallığa dayalı öznitelikler, üstün performansları nedeniyle tercih edilmiştir. Önceki EEG biyometrisi araştırmalarının çoğundan farklı olarak, bu çalışma verimlilik ve uygulama kolaylığına odaklanmayı seçti. Bu doğrultuda, EEG tabanlı biyometri için Katz fraktal boyutuna dayalı basit bir sinyal karmaşıklığı ölçüsü olan ortalama eğri uzunluğu (OEU) adı verilen yeni bir öznitelik öneriyoruz. Bu çalışmada, OEUnun kişi tanımlama ve kimlik doğrulamadaki performansını değerlendirdik ve diğer özniteliklerle karşılaştırdık.
Özet (Çeviri)
Continuous biometrics using electroencephalography (EEG) has attracted noticeable amount of research for some time. Many state-of-the-art methods have been proposed and achieved satisfactory performances of more than 95 % in recognition rate. In particular, features based on spectral bands and functional connectivity have been preferred for their superior performance. Unlike majority of the previous research, this study chose to focus on the efficiency and ease of implementation. In this direction, we propose a new feature for EEG-based biometrics called the mean curve length (MCL), which is a simple measure of signal complexity based on the Katz fractal dimension. In this study, we evaluated its performance in person identification and authentication, and compared it with other features.