Public transport-based crowd-shipping with backup transfers
Toplu taşıma ve yedek transfer destekli kitle kaynaklı taşımacılık
  1. Tez No: 718995
  2. Yazar: KERİM UYGUR KIZIL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Artan kentleşme ve e-ticaret hacmiyle birlikte, geleneksel son kilometre teslimat sistemleri, büyüyen talebe ayak uydurmakta ve daha hızlı, daha ucuz ve daha çevre dostu teslimat ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmaktadırlar. Bu bağlamda klasik dağıtım sistemlerine alternatif olarak birkaç yeni yaklaşım öne sürülmüştür, ancak bunların hiçbiri tek başlarına klasik sistemler ile aynı düzeyde esneklik, kapasite, güvenilirlik ve yönetimsel kontrol sunamamaktadırlar. Bu tez, bu sorunu ele almak için birkaç yeni yaklaşımı ve alandaki son teknolojileri birleştiren bir son kilometre teslim modeli önermektedir. Önerilen model, toplu taşımanın düşük maliyetli ve çevre dostu teslimat hizmetleri sağlamak amacıyla şehir içinde bir omurga sistem olarak kullanılmasını ve bu sistemin otomatik dolaplar barındıran teslimat noktaları, kitle kaynaklı taşımacılık ve sıfır emisyonlu araçlar kullanılarak yapılan yedek transferler ile desteklenmesini öngörmektedir. Bir şehrin herhangi iki noktası arasında ucuz, güvenilir ve hızlı transferler sunan böyle bir dağıtım ağı, küçük ve orta ölçekli işletmelerin e-ticaret ekosistemine katılması için benzersiz fırsatlar sağlamasının yanında büyük e-perakendecilere maliyetleri düşürme ve hizmet kalitelerini artırma konularında yardımcı olacaktır. Öngörülen sistemle bağdaşan tasarım problemi bu tezde iki aşamalı bir stokastik program olarak formüle edilmiş ve problemin çözümü için bir dal-fiyat algoritması geliştirilmiştir. Problemin gerçek hayat uygulamalarında karşılaşılabilecek \quotes{neredeyse ayrıştırılabilir} yapıdan hareketle, bu çalışma, çözüm verimliliğini artırma amacıyla dal-fiyat algoritması içinde ayrıştırma dallanması yönteminin kullanımının ilk örneğini sunmaktadır. Gerçekçi problem örnekleri üzerine yapılan kapsamlı sayısal deneyler, önerilen sistem için anlamlı yönetimsel içgörüler ortaya koymakta ve geliştirilen metodolojinin etkinliğini doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rising urbanization and booming e-commerce, traditional last-mile delivery systems fail to keep up with the exploding demand and to satisfy the need for faster, cheaper, and more environmentally friendly deliveries. Several new approaches are put forward as an alternative to classical delivery systems in this regard, yet none of them offers the same level of flexibility, capacity, reliability, and managerial control by itself. This thesis proposes a new last-mile delivery model that combines several new approaches and technologies to address this issue. More precisely, we suggest using public transit as a backbone network completed by automated service points, crowd-shipping, and backup transfers with zero-emission vehicles to provide a low-cost and environmentally friendly express delivery service. Offering cheap, reliable, and fast transfers between any two locations in an urban area, such a delivery network can provide unique opportunities for small and medium-sized businesses to participate in the e-commerce ecosystem and help large e-tailers to lower their costs and improve service quality. The design problem for the envisioned system is formulated as a two-stage stochastic program, and a branch-and-price (BP) algorithm is devised to solve it. Taking advantage of the nearly decomposable structure that would emerge in possible real-world applications, our study presents the first example of using decomposition branching in a BP framework to enhance computational efficiency. Extensive computational studies on realistic problem instances reveal valuable managerial insights for the proposed system and attest to the efficacy of the suggested methodology.