Öğretmenlerin beden dili yeterlilikleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin spor ve farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of the relationship between teachers ' BODY language competencies and communication skills in terms of sports and different variables
  1. Tez No: 719008
  2. Yazar: AHMET SARAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULVAHİT DOĞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırmada öğretmenlerin beden dili yeterlilikleri ve iletişim becerileri arasındaki ilişkinin spor ve farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma grubunu Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bulunan: Kocatepe, Şükrüpaşa, Kültür İlköğretim Okullarında; Sabancı, Osmangazi, Gazi Ortaokullarında; Adnan Menderes Anadolu, Erzurum, Mehmet Akif Ersoy, Erzurum Şükrüpaşa Liselerinde görev yapan 325 öğretmen oluşturmuştur. Araştırmada kapsamında araştırmacı tarafından oluşturulmuş kişisel bilgi formu, beden dili ölçeği, iletişim becerileri değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Beden dili ölçeği ve iletişim becerileri ölçeği için çarpıklık ve basıklık değerleri incelenerek normal dağılım gösterip göstermedikleri incelenmiş normal dağılım göstermediği için non-parametrik testler kullanılmıştır. Beden dili ölçeği ve alt boyutlarından alınan puanlar ile iletişim becerileri ölçeği ve alt boyutlarından alınan puanlar arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyon tekniğinden yararlanılmıştır. Testin güvenirliğini tespit için Cronbach's Alpha testinden yararlanılmıştır. Ortalamaları arasındaki farklılığın anlamlılığını test edebilmek için oluşturulmuş Kruskal-Wallis H testinden yararlanılmıştır. iki bağımsız grup ortalamalarını karşılaştırmak amacıyla kullanılan non-parametrik bir test olan Mann-Whitney Testinden yararlanılarak ortalamalar arasındaki farkın anlamlılığı karşılaştırılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine the relationship between teachers' body language proficiency and communication skills in terms of sports and different variables. Method: The research group included in Erzurum Provincial Directorate of National Education: Kocatepe, Şükrüpaşa, Kültür Primary Schools; Sabancı, Osmangazi, Gazi Secondary Schools; Adnan Menderes consisted of 325 teachers working in Anatolian, Erzurum, Mehmet Akif Ersoy and Erzurum Şükrüpaşa High Schools. Personal information form, body language scale, and communication skills assessment scale created by the researcher were used within the scope of the research. The skewness and kurtosis values for the body language scale and the communication skills scale were examined to see if they showed normal distribution, and non-parametric tests were used because they did not show normal distribution. Pearson correlation technique was used to examine the relationship between the scores obtained from the body language scale and its sub-dimensions and the scores obtained from the communication skills scale and its sub-dimensions. Cronbach's Alpha test was used to determine the reliability of the test. The Kruskal-Wallis H test was used to test the significance of the difference between the means. The significance of the difference between the means was analyzed by using the Mann-Whitney Test, which is a non-parametric test used to compare the means of two independent groups.