Yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda beyaz çayın apelin düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of white tea on apelin levels in rats fed WİTH HIGH-FAT diet
  1. Tez No: 719009
  2. Yazar: ÖZNUR DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Obezite, adipositlerin sayı ve hacimce anormal artıĢıyla karakterizedir. Adipoz doku enerji depolamakla birlikte „adipokin‟ denilen biyoaktif molekülleri sentezleyen endokrin bir organdır. Sığır midesi ekstraktlarında keĢfedilen apelin, adipoz dokudan salgılanmasıyla bir adipokin olduğu anlaĢılmıĢ ve obezite ve komorbiditelerinde çeĢitli fizyolojik iĢlevlerde rol oynadığı bildirilmiĢtir. Bu çalıĢmada Camellia sinensis bitkisinden elde edilen ve antiobezitik, antidiyabetik gibi sağlığa olumlu etkileri olan beyaz çayın yüksek yağlı diyetle beslenen ratlarda apelin düzeylerine etkisi araĢtırıldı. Bu amaçla 32 adet Sprague Dawley cinsi 6-8 haftalık erkek ratlar, kontrol, yüksek yağlı diyet, yüksek yağlı diyet+orlistat, yüksek yağlı diyet+beyaz çay olacak Ģekilde dört gruba ayrıldı. Ratlara yemler ad libitum olarak, orlistat 30 mg/kg ve beyaz çay 5 mg/kg olacak Ģekilde her gün oral gavaj yoluyla 13 hafta boyunca verildi. Deney sonunda serum apelin-13, apelin-36, insülin düzeyleri ELISA; serum glukoz, trigliserit, kolesterol, HDL-K, LDL-K düzeyleri otoanalizör tekniğiyle belirlendi. Ayrıca HOMA-IR hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Obesity is characterized by an abnormal increase in the number and volume of adipocytes. Adipose tissue is an endocrine organ that stores energy and synthesizes bioactive molecules called adipokines. Discovered in bovine stomach extracts, apelin has been found to be an adipokine with its secretion from adipose tissue and has been reported to play a role in various physiological functions in obesity and its comorbidities. In this study, the effect of white tea, which is obtained from Camellia sinensis plant and has positive effects on health such as antiobesitic and antidiabetic, on apelin levels in rats fed a high-fat diet was investigated. For this purpose, 32 Sprague Dawley 6-8 weeks old male rats were divided into four groups as control, high-fat diet, high-fat diet+orlistat, high-fat diet+white tea. The rats were fed ad libitum, orlistat 30 mg/kg and white tea 5 mg/kg every day by oral gavage for 13 weeks. At the end of the experiment, serum apelin-13, apelin-36, insulin levels ELISA; Serum glucose, triglyceride, cholesterol, HDL-C, LDL-C levels were determined by autoanalyzer technique. In addition, HOMA-IR was calculated. There was a statistically significant difference in last body weight, apelin-13, glucose and cholesterol levels between the groups.