1.basamakta çalışan Aile Hekimlerinin aile planlaması hakkındaki bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitude and behaviors of family physicians working in the primary HEALTH about family planning
- Tez No: 719014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER HİCRAN MUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Aile Planlaması, Family Medicine, Family Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
{AMAÇ} Bu çalışmamızın amacı 1.Basamakta görev yapmakta olan Aile Hekimlerinin Aile Planlaması hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını belirleyerek mevcut durumu ortaya koymaktır. {YÖNTEM} Çalışmada katılan 210 aile hekimine görev yaptıkları Aile Sağlığı Merkezinde Aile Planlaması uygulamaları ile ilgili olarak yeterlilik algısı ve bilgi ihtiyaçlarını değerlendiren bir anket uygulanmıştır. Anketin ilk altı sorusu Aile planlaması hizmetlerinin Aile Sağlığı Merkezinde verilmesi ile ilgili tutum ve davranışları, diğer sorular ise bilgi ihtiyacını belirlemeye yönelik olarak hazırlanmıştır. Anket çalışması Aile Hekimlerine COVID-19 pandemisi sebebiyle sadece e-posta yoluyla ulaşılarak online olarak uygulanmıştır. Çalışmaya katılan Aile Hekimlerinin görev yaptığı birimlerin \%98,6'sında Aile Planlaması hizmeti verilmekle beraber Aile Hekimlerinin sadece \%22,9'u Aile Planlaması için yeterli zaman ayırabildiğini belirtmiştir. Aile Hekimlerinin yeterlilik algısı ortalama 6,92 (1,62+/-SD) olarak bulunmuştur. Aile Hekimlerin \%49,5'i Aile Planlaması hizmeti alan kişileri Aile Sağlığı Elemanlarının takip ettiğini ve onlar yönlendirirse değerlendirdiğini belirtmiştir. Aile Planlaması için kullanılan kondom ve ilaçların dağıtımının \%97,6'sının Aile Sağlığı Elemanı tarafından yapıldığı belirtilmiştir. Hekimlerin \%40,5'i verilen hizmetin geliştirilmesi için birim başına düşen nüfusun azaltılması gerektiğini belirtmişlerdir. Hekimler, bilgi ihtiyacını belirlemeye yönelik hazırlanan sorularda \%56,88 başarı göstermişlerdir. {SONUÇ} Çalışmamızda Aile Hekimlerinin iş yoğunluğu sebebiyle Aile Planlaması hizmetlerine yeteri kadar zaman ayıramadıkları, hizmetin özellikle Aile Sağlığı Elemanlarının desteği ile ekip olarak verildiği ancak hekimlerin aktif katılımı için birim nüfuslarının azaltılması gerektiği anlaşılmıştır. Ayrıca Aile Hekimlerinin Aile Planlaması konusunda eğitim ihtiyaçlarının olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
{OBJECTIVE} The aim of this study is to reveal the current situation about Family Planning by determining the knowledge, attitudes and behaviors of Family Physicians working in the 1st stage. {METHODS} In this study, a questionnaire has been applied to 210 family physicians who work in Family Health Centers with the aim of evaluating their perception of competence and information needs regarding Family Planning practices. The first six questions of the questionnaire has been prepared to determine the attitudes and behaviors regarding the provision of family planning services in the Family Health Center, while the other questions has been prepared to determine the need for information. The questionnaire study has been applied online by reaching out to Family Physicians only via e-mail due to the COVID-19 pandemic. {RESULTS} The results of the questionnaire revealed that currently 98.6\% of Family Planning service is being provided at the units where the participants in the study (Family Physicians) work, whereas only 22.9\% of Family Physicians have stated that they could spare enough time for Family Planning. Family physicians' perception of competence is found to be 6.92 (1.62 +/- SD) on average. On the other hand, 49.5\% of the Family Physicians stated that family planning service is being proved by Family Health Staff and the physicians evaluate the patients only in the cases where the staff guide the patients. It is also stated that 97.6\% of the distribution of condoms and medicines used for Family Planning is being provided by the Family Health Staff. 40.5\% of the physicians stated that the population per unit is required to be reduced in order to improve the service provided. Physicians performed 56.88\% success for answering the questions that are prepared to determine the need for information. {CONCLUSION} This study shows that Family Physicians are not being able to devote enough time to Family Planning services due to their workload. Furthermore, the service is being provided as a team with the support of Family Health Staff, and the unit population is required to be reduced for the active participation of the physicians. In addition, this study reveals that Family Physicians need training on Family Planning.