Making opportunity sales in attended home delivery
- Tez No: 719028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Alışveriş eve teslimlerinde teslimat zaman penceresi yönetimine ilişkin mevcut literatür, esas olarak parasal ve çevresel maliyetleri azaltmak için müşterilerin teslimat süresi seçimlerini etkilemeye odaklanmaktadır. Bu çalışma farklı bir yaklaşım benimsemekte, ve sanal marketlere fırsat satışları (ing: opportunity sales, kısaltma: OS) yoluyla aksi takdirde boşta kalacak olan süre ve teslimat aracı kapasitesi üzerinden kar elde etmeyi önermektedir. Satın almaları teşvik etmek için, akıllı telefon uygulama bildirimleri ile (teslimat turlarına eklenmesi“kolay”yerlerde ikamet eden) potansiyel müşterileri dürtmeyi öneriyoruz. Bu müşteriler sipariş vermeye, teslimat ücreti veya minimum sepet tutarı gibi standart sanal market satışlarına uygulanan şartları kaldırılarak teşvik edilir. Bu yenilikçi iş modeli için teslimat operasyonlarının yönetimi, müşterilerin teklif kabulü ve yanıt süresi belirsizliklerin dikkate alınarak, eş zamanlı olarak fırsat satış teklifleri gönderilmesini ve araç rotalarını planlanmasını gerektirir. Bu zor problemi çözmek için, problemi bir rotalama ana problemi (ing: routing master problem) ve müşteri seçimi alt problemlerine (ing: customer selection sub-problems) ayırmamızı sağlayan bir tamsayılı programlama yaklaşımı öneriyoruz. Müşteri seçimi alt problemlerinin çözümü için farklı risk alma iştahlarına sahip farklı matematiksel modeller öneriyoruz. Müşteri seçimi ve araç rotalama kararlarını ayarlamak için teslimat operasyonları boyunca ortaya çıkan bilgilerden yararlanan dinamik politikaların faydalarını da araştırıyoruz. Kapsamlı deneylerimiz, dinamik karar verme ile donatılmış bu modellerin teslimat işlemlerinin zamanında yürütülmesini sağlamanın yanı sıra teklif başına daha fazla satış ürettiğini ve toplam kâr üretiminde riskten habersiz modellerle rekabet edebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Existing literature on time window management in attended home delivery mainly focuses on influencing customers' delivery time choices to reduce monetary and environmental costs. This study takes a different approach and suggests exploiting otherwise idle time and delivery vehicle capacities to generate extra profit through opportunity sales (OS) for the e-groceries. We propose nudging potential customers (residing in locations“easy”to insert into the delivery tours) with push notifications to induce purchases. These customers are incentivized for purchases by dropping the terms imposed to standard e-grocery sales such as service fees or minimum purchase quantities. Managing the delivery operations for this innovative business model requires concurrently choosing the customers to send OS offers and plan the vehicle routes under the offer acceptance and response time uncertainties. To solve this difficult problem, we propose an integer programming approach that enables us to decompose the problem into a routing master problem and customer selection sub-problems. For the solution of customer selection sub-problems, we propose different mathematical models with varying risk-taking appetites. We also investigate the benefits of dynamic policies to take advantage of the information revealed throughout the delivery operations to adjust customer selection and vehicle routing decisions. Our extensive numerical experiments show that these models, equipped with dynamic decision making, can compete with the risk-ignorant models for the total profit while generating more sales per offer as a side benefit to ensuring timely execution of the delivery operations.