ED laboratory deney seti kullanılarak DA motorların açık çevrim ve kapalı çevrimdeki davranışlarının simulasyon ve deneysel olarak incelenmesi
Simulation and experimental investigation of the behavior of DC motors in open loop and closed loop using the ED laboratory experiment set
  1. Tez No: 719030
  2. Yazar: MURAT ÇELEGEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN SALİHMUHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
ED laboratory deney seti kullanılarak DA Motorların açık çevrim ve kapalı çevrimdeki davranışlarının deneysel ve simülasyon olarak incelenmesi. Bu çalışmada deney setindeki DA Motorun modelini çıkartarak açık çevrim ve kapalı çevrim durumlarında ki sistemlerin simülink modellemesi yapılmıştır. Yapılan laboratuvar çalışmaları motor miline hem yük uygulanarak hemde yüksüz durumlar için oluşturulmuştur. Bu amaçla önce sistem simulasyon ortamında Matlab/Simulink programı ile simule edilmiştir. Sonrasında ise simulasyonu yapılan sistem ED laboratory DA motor seti kullanılarak deneysel olarak gerçeklenmiştir. Motor armature akımı ve mil hızı için simulasyon ortamında elde edilen değerlerin aynı parametrelerin deneysel olarak yapılan çalışmada elde edilen değerleri ile örtüştükleri gösterilmiştir. Ayrıca tezimizde ED laboratory dc motor setide ayrıntılı bir şekilde tanıtılmış ve deney setindeki blokların Laplace uzayındaki modellemelerinin yapılması ve DA motorun Laplace uzayındaki modellemesinin yapılması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experimental and simulation investigation of open loop and closed loop behavior of DC Motors using ED laboratory experiment set. In this study, simulink modeling of the systems in open loop and closed loop conditions was made by modeling the DC Motor in the experimental set. The laboratory studies have been created for both load and no load conditions on the motor shaft. For this purpose, the system was first simulated in the simulation environment with the Matlab/Simulink program. Afterwards, the simulated system was experimentally implemented using an ED laboratory dc motor set. It has been shown that the values ​​obtained in the simulation environment for the motor armature current and shaft speed coincide with the values ​​obtained in the experimental study of the same parameters. In addition, in our thesis, the ED laboratory dc motor set is introduced in detail and modeling of the blocks in the experimental set in Laplace space and modeling of the dc motor in Laplace space are shown.