Enerji nakil hattı kamulaştırmalarında karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri
Problems faced in energy transmission line expropriations and suggestions for solutions
  1. Tez No: 719031
  2. Yazar: KUBİLAY TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK AHMET SESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nüfusun hızla artışı ve teknolojinin hızlı gelişimi enerji kullanımının artışına neden olmuştur. Buna neden olarak yeni enerji nakil hatlarına gereksinim duyulmaktadır. Enerjinin kamuya ait olması nedeniyle enerji nakil hatlarının tesisi ve işletme sırasında öncelikle kamulaştırma yolu ile mülkiyet edinimini gerçekleştirmek zorunlu olmaktadır. Kamulaştırma süreci uzun ve ayrıntılı işlemlerden oluşmaktadır. Kamulaştırma sürecinde pek çok problemle karşılaşılmaktadır. Bu çalışma kapsamında Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü (TEİAŞ) tarafından temin edilen veriler ile kamulaştırma sürecinde yaşanan problemler tespit edilmiş olup, çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışmada ilk olarak kamulaştırma ve enerji nakil hattının tanımı yapılarak kamulaştırma işlem adımlarının Netcad 7.7 programında bulunan Netkamu-Tasarruf modülünde uygulamalı olarak anlatılmıştır. Netkamu Tasarruf modülünden yararlanarak TEİAŞ tarafından tesis edilen 380kv büyüklüğündeki enerji iletim hattında bulunan taşınmaz maliklerine ait istatistiki veriler elde edilmiştir. Bu istatistiki verilerden yararlanarak kamulaştırma sürecinde karşılaşılan problemler sekiz ana başlık olarak ele alınmıştır. Bu çalışma sonucunda kanun ve mevzuatlarda yaşanan eksikliklerin kamulaştırma işlemlerinin aksamasına neden olduğu görülmüştür. Kamulaştırma işlemlerinin eksikliklerden etkilenmemesi için bazı çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapid increase in population and the rapid development of technology have led to an increase in energy use. As a result, new energy transmission lines are needed. Since energy belongs to the public, it is obligatory to acquire property primarily through expropriation during the establishment and operation of energy transmission lines. The expropriation process consists of long and detailed processes. Many problems are encountered in the expropriation process. Within the scope of this study, the problems experienced in the expropriation process were determined with the data provided by the General Directorate of Turkish Electricity Transmission Corporation (TEİAŞ), and solutions were presented. In this study, firstly, the expropriation and energy transmission line are defined and the expropriation process steps are explained practically in the Net Public-Savings module in Netcad 7.7 program. By utilizing the Net Public Savings module, statistical data of the immovable owners in the 380kv power transmission line established by TEIAS were obtained. By using these statistical data, the problems encountered in the expropriation process were handled as eight main headings. As a result of this study, it was seen that the deficiencies in the laws and regulations caused the expropriation processes to be delayed. Some solution suggestions have been made so that the expropriation processes are not affected by the deficiencies.