Hatay ilinde nar üretim durumu ve pazarlama yapısı
Pomegranate production case and marketing structure in Hatay province
  1. Tez No: 719034
  2. Yazar: ZEYNEP DEMETGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN TAPKI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Hatay ilinde nar meyvesinin üretim durumu, pazarlama yapısı, pazarlama organizasyonunun etkinliği, üretim ve pazarlama esnasında yaşanan sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin ortaya konması amaçlanmıştır.2019 yılı itibari ile Türkiye toplam nar üretiminin %4,25'ini karşılayan Hatay ili çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Nar yetiştiriciliği yapan üreticiler, pazarlama aşamalarında yer alan aracılar ve işletmeciler olmak üzere üç farklı anket yardımı ile yüz yüze görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamında işletmeler büyüklüklerine göre üç farklı gruba ayrılmıştır. Bölgedeki üretim ve pazarlama durumunun güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve sektördeki fırsat ve tehditleri tespit etmek için GZFT analizi yapılmıştır. Bu çalışmada gerçekleştirilen anketlerden elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. 2005 – 2019 yılları arasında Hatay ilinde nar meyve dikim alanı %33 oranında artış göstermiştir. Yıllar itibari ile üretimde görülen artışın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği, Hatay ilindeki nar işleme tesislerinin daha fazla yaygınlaşacağı ve ürüne olan ilginin daha çok artacağı öngörülmüştür. Yapılan değerlendirmeler sonucunda üreticiden-tüketiciye giden yolda, üretimi ve pazarlamayı etkileyen bazı sorunlar gözlenmiştir. Önemli üretim sorunları kaliteli fidan temini ve fidan fiyatlarının yüksekliği, önemli pazarlama sorunları ise nar fiyatının düşük, depolama imkanının olmamasıdır. Üretimdeki bilgi eksikliğinin giderilmesi ve pazarlama esnasında karşılaşılan sorunların çözümü ile bölgenin coğrafi konumu ve Hatay'ın bir gastronomi şehri olması sayesinde nar üretiminin ve ihracatının giderek artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the production status of pomegranate fruit in Hatay, the marketing structure, the effectiveness of the marketing organization, the problems experienced during production and to making suggestions for solutions. Hatay province, which meets 4.25% of Turkey's total pomegranate production as of 2019, has been determined as the study area. Data were collected by help of three different survey interviews with producers of pomegranate cultivation, intermediaries and operators in the marketing stages. Within the scope of the research, enterprises were divided into three different groups according to their size. SWOT analysis was performed to determine the strengths and weaknesses of the production and marketing situation in the region and to identify opportunities and threats in the sector. SPSS package program was used in the statistical analysis of the data obtained from the surveys conducted in this study. Between 2005 and 2019, the pomegranate fruit planting area increased by 33% in Hatay province. It is predicted that the increase in production over the years will continue in the coming years, that the pomegranate processing facilities in Hatay will become more widespread and the interest in the product will increase in the near future. As a result of the evaluations, some problems were observed on the way from producer to consumer, affecting production and marketing. İmportant production problems are provide of high quality sapling and high sapling prices, important marketing problems are the low price of the pomegranate and the lack of storage facilities. It can be easily said that pomegranate production and exports will increase gradually thanks to the geographical location of the region and the fact that Hatay is a gastronomy city, with the elimination of the lack of kowledge in production and the solution of the problems encountered during marketing.