KOBİ'lerin finansman sorunları: Bir finansman modeli olarak KOSKEB teşvikleri
Finance problems of SMEs: KOSGEB incentives as a finance model
  1. Tez No: 719035
  2. Yazar: BURCU KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAN SAMIRKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilgi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülke ekonomilerinin yapı taşları olan, KOBİ olarak anılan 'Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler' üretime katkı sağlama, istihdam yaratma, yatırım yapma, kredi kullanımı, vergilendirilme gibi birçok alanda sayısal üstünlükleri de dikkate alındığında bir ülke için sosyal ve ekonomik bakımdan önemli bir yere sahiptirler. Türkiye'deki işletmelerin yaklaşık %99,8'i KOBİ'lerden oluşmakta ve KOBİ'ler Türkiye ekonomisi için de büyük önem arz etmektedir. Dolayısıyla KOBİ'lerin yaşadıkları finansman problemleri ülke ekonomisine ve sosyal yapıya direkt olarak etki etmekte ve KOBİ'lere sağlanan teşvik ve kredilerin önemi ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, KOBİ'lerin yaşadıkları finansman sorunları ve bu sorunların çözümünde KOSGEB teşviklerinin etkileri TR62 bölgesi özelinde incelenmiştir. Bu doğrultuda Mersin ve Adana illerinde faaliyet gösteren 270 adet KOBİ'ye yaşadıkları finansman sorunları ve KOSGEB desteklerini kullanma derecelerini ölçmek amacıyla hazırlanmış anketler yüz yüze ve online olarak uygulanmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde KOBİ'lerle ilgili kavramsal çerçeve, ülkelerdeki KOBİ tanımları, KOBİ'lerin özellikleri ve KOBİ'lerin Türkiye ekonomisindeki yeri açıklanmaya çalışılmış, İkinci bölümde KOBİ'lerin kullandıkları geleneksel ve alternatif finansman yöntemleri ve yaşadıkları finansman sorunları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümde bir finansman modeli olarak KOSGEB teşviklerinin etkileri irdelenmiştir. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise KOBİ'lerin finansman sorunlarının tespiti ve alternatif bir finansman aracı olan KOSGEB teşviklerinin incelenmesi ile ilgili hazırlanan anket çalışması ve sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SME of the country's economy that are the building blocks known as 'small and medium-sized enterprises' production, contributing to creating jobs, investing, loans, taxation, given the numerical superiority in many areas such as social and Economic have an important place in a country. Approximately 99.8% of the enterprises in Turkey are composed of SMEs and SMEs are also of great importance for the Turkish economy. Therefore, the financing problems experienced by SMEs directly affect the country's economy and social structure, and the importance of incentives and loans provided to SMEs is revealed. In this study, the financing problems experienced by SMEs and the effects of SMEDO (KOSGEB) incentives on solving these problems were examined in the TR62 region. In this direction, questionnaires prepared to measure the financing problems experienced by 270 SMEs operating in Mersin and Adana provinces and their degree of using SMEDO support were applied face-to-face and online. The study consists of four parts. In the first part, the conceptual framework related to SMEs, definitions of SMEs in countries, characteristics of SMEs, and the place of SMEs in the Turkish economy were tried to be explained, and in the second part, traditional and alternative financing methods used by SMEs and the financing problems they experienced were examined. In the third part of the study, the effects of SMEDO incentives as a financing model were examined. In the fourth and final part of the study, the survey study and the results prepared for the determination of financing problems of SMEs and the examination of SMEDO incentives, which are an alternative financing tool, were discussed.