Multi-objective optimization in cement and textile industries using the triple-bottom-line accounting for sustainable production
  1. Tez No: 719039
  2. Yazar: SUHAIB SUHAIB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği ve Operasyon Yönetimi
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çevre felaketlerinde görülen artış ve büyüyen sosyal farkındalık neticesinde sürdürülebilirlik, organizasyonlar ve hükümetler için operasyon ve tedarik zinciri yönetiminin tasarımda bir mihenk taşı olmuştur. Üçlü bilanço sistemi muhasebesi, araştırmacılar ve uygulamacılar için sürdürülebilirliğin ana unsurları olan e-ekonomi, çevre ve toplum maddelerini içeren kapsamlı bir araç konumundadır. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar çoğunlukla ekonomik amaçlara odaklanmış, yakın zamanda çoğunlukla çevresel unsurlara ağırlık verilmiştir. Bu üç unsuru aynı anda değerlendiren araştırmalar hala istenilen seviyede değildir. Bu yüzden, sürdürülebilirliği bir bütün olarak incelemek adına daha kapsamlı bir yaklaşım uygulanmıştır. TBL, sürdürülebilirliğin üç ana unsurunu dikkate alarak aynı anda karar vermeyi sağlayan bir yöntemdir. Bu tez çerçevesinde sürdürülebilirlik düşüncesini kullanarak, kaynak tüketen sanayiler özelinde tekstil ve çimento üretimine daha sistemli bir yaklaşım tarzı hedeflenmiştir. Önerilen yaklaşım tekstil ve çimento sanayiinde sürdürülebilirlik göstergelerini belirleme üzerine inşa edilmiştir. Daha sonra bu göstergelerin literatürde veya uygulamada henüz doğrulanmamış ise doğrulanması yolu takip edilmiş ve bir MOMILP geliştirilerek Pareto optimal çözümler üretilmiştir. Bu çalışmada doğrulama için 3S yöntemini kullandık. Bu yöntem“self”,“scientific”ve“society”kavramlarını kullanarak (yöntem 3S ismini baş harflerden almaktadır) göstergelerin doğrulanmasını yapmaktadır. Daha sonra belirlediğimiz sürdürülebilirlik göstergelerini içeren genel bir MILP modelini tekstil ve çimento sektörü için formülize ettik. Son olarak, geliştirdiğimiz bu çok amaçlı optimizasyon problemleri özelinde iki farklı çözüm stratejisi kullandık: (i) Tekstil sanayi için geliştirilen MOMILP modeli için AUGMECON2 yaklaşımını tercih ettik ve dengeli karar vermek için Pareto çözümler ürettik. Aynı zamanda geliştirilen model için bir duyarlılık analizi de uygulayarak çözümler hakkında daha ileri fikirler sunduk. (ii) Çimento sanayi için çok amaçlı optimizasyon problemleri üzerinde yakın zamanda geliştirilen GoNDEFF yöntemini kullandık. Bu yöntemi kullanarak baskılanamayan çözüm noktaları ve etkin ikili çözüm kümesi ürettik.
Özet (Çeviri)
With the increasing environmental disasters and growing social awareness sustainability has become the cornerstone/key to the operation and design of supply chain management for organizations and governments. The triple bottom line accounting is a comprehensive tool for researchers and practitioners in incorporating the three pillars of sustainability i-e Economy, Environment, and Society. So far research has been more focused on economic objectives and recently to large extent on environmental pillars. Research on all three pillars simultaneously is still lagging behind. Therefore, in order to analyze the complete picture of sustainability a more comprehensive approach is to be applied. The TBL is a methodology that takes all three dimension of sustainability at the same time for a sustainable decision-making process. In this thesis, a systematic approach is used to incorporate sustainability considerations in resource consuming industries of textile and cement production. The proposed framework is based on identifying sustainability indicators in textile and cement industries. Then validating these indicators if they are not previously validated in literature and practice, developing a MOMILP and then generating Pareto optimal solutions. We have used the 3 S methods for validation. This method use the self, scientific and society (hence the 3S) for indicator validation. Next, we formulated a generalized MILP for both Textile and Cement Industries incorporating our sustainability indicators. Lastly, we have used two different solution strategies for multi-objective optimization problems,(i) we have used AUGMECON2 for solving the MOMILP of textile industries and generated a Pareto frontier for balanced decision making. We performed a sensitivity analysis of the model to give further insights into the resultant solutions. (ii) For cement industry we have used a recently proposed multi-objective optimization method GoNDEFF. We have generated a set non-dominated solution points and efficient binary solution set.