İnsan kaynakları uygulamalarının çalışanların örgütsel adalet algısı üzerindeki etkisinde örgütsel erdemliliğin aracı rolü
The effect of human resources managment practices on the employees' organizational justice perception and the mediating role of organizational virtuousness on thi̇s effect
  1. Tez No: 719038
  2. Yazar: TURKAN NAGHDALIZADA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN ERKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırmanın amacı insan kaynakları uygulamalarının çalışanların örgütsel adalet algısı üzerindeki etkisini ve bu etki üzerinde örgütsel erdemliliğin aracı rolünü incelemektir. Bu çalışma ile örgütsel erdemliliğin çalışanların örgütsel adalet algılarını olumlu yönde etkilemesi ve çalışanlarda organizasyonun insan kaynakları uygulamaları ile ilgili olumlu düşünceler oluşturması varsayımı incelenmektedir. Yani, insan kaynakları uygulamaları ve algılanan örgütsel adalet kavramlarına ek olarak, bu çalışma, örgütsel erdemliliğin insan kaynakları uygulamaları ve çalışanların örgütsel adalet algısı arasındaki ilişkide aracılık rolünü ölçmeyi amaçlamaktadır. İnsan kaynakları uygulamaları ve örgütsel adalet ile örgütsel erdemlilik arasındaki ilişkiyi açıklamaya çalışan yeni bir çalışma ortaya koymak literatüre katkıda bulunmak açısından önem taşımaktadır. Araştırma yöntemi nicel araştırma, tarama deseni olarak belirlenmiştir. Araştırmada, temel veri toplama aracı olarak online anket kullanılmıştır. Anket formu, çalışmanın amacı doğrultusunda, İstanbul`da kamu ve özel sağlık kurumlarında çalışan 203 sağlık çalışanı üzerinde internet ortamında uygulanmıştır. Anket formu linki, sağlık sektöründe çalışan bireylere Linkedin ve diğer sosyal medya platformları aracılığıyla doğrudan mesaj yoluyla iletilmiştir. Buna ek olarak, örneklem seçimi için olasılığa dayalı olmayan yöntemlerden olan kartopu örnekleme yöntemi de kullanılarak, toplamda 203 sağlık çalışanının katılımı sağlanmıştır. Araştırmada farklı araştırmacılar tarafından geliştirilen“İnsan Kaynakları Uygulamalarının Etkinliğinden Duyulan Memnuniyet Ölçeği”,“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve“Örgütsel Erdemlilik Ölçeği”kullanılmıştır. SPSS 26.0 programı ile yapılan güvenirlik analizleri sonucunda Örgütsel Adalet Ölçeği (Cronbach Alpha değeri = 0.973) olarak, Örgütsel Erdemlilik Ölçeği (Cronbach Alpha değeri = 0.954) olarak, İnsan Kaynakları Uygulamalarının Etkinliğinden Duyulan Memnuniyet Ölçeği (Cronbach Alpha değeri = 0.975) olarak yüksek seviyede güvenilir bulunmuştur. Yapılan pearson korelasyon analizi ile insan kaynakları uygulamaları, örgütsel adalet, örgütsel erdemlilik değişkenleri arasında anlamlı, pozitif ve yüksek düzeyde korelasyon olduğu bulgusu elde edilmiştir. Ayrıca, regresyon ve hiyerarşik regresyon analizleri ile insan kaynakları uygulamalarının örgütsel adalet üzerindeki etkisi ve bu etki üzerinde örgütsel erdemliliğin kısmi aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of human resources management practices on employees' perception of organizational justice and the mediating role of organizational virtue on this effect. The assumption that organizational virtuousness affects positively of employees' organizational justice perceptions and employees create positive thoughts about the organization's human resources practices is examined through this study. İn addition to the concepts of human resource practices and perceived organizational justice, this study aims to measure the mediating role of organizational virtue in the relationship between human resource practices and employees' perception of organizational justice. It is important to contribute to the literature to present a new study that tries to explain the relationship between human resources practices and organizational justice and organizational virtue. The research method was determined as quantitative research, scanning pattern. In the research, an online questionnaire was used as the main data collection tool. In the line the purpose of the study, the questionnaire was applied to 203 health workers working in public and private health organizations in İstanbul through the internet. The survey form link was sent to individuals working in the health sector via direct message through Linkedin and the other social media platforms. In addition, by using the snowball sampling method, which is one of the non-probability-based methods for sample selection, in total, 203 healthcare workers` participation was provided.“Satisfaction with the Effectiveness of Human Resources Practices Scale”,“Organizational Justice Scale”and“Organizational Virtuousness Scale”that developed by different researchers were used in the research. As a result of reliability analyzes made with SPSS 26.0 program, Organizational Justice Scale (Cronbach Alpha value = 0.973), Organizational Virtuousness Scale (Cronbach Alpha value = 0.954), Satisfaction Scale with the Effectiveness of Human Resources Practices (Cronbach Alpha value = 0.975) were found highly reliable. At the result of pearson correlation analysis was found that there was a significant, positive and high level correlation between the variables of human resources practices, organizational justice and organizational virtue. In addition, regression and hierarchical regression analysis determined the effect of human resources practices on organizational justice and the partial mediation role of organizational virtuousness on this effect.